29 жовтня 1924 року на Чернігівщині у селі Смолин народився Анатолій Шкурко – народний художник України, Почесний громадянин Чернігова, ветеран Другої світової війни.

У 1930 році родина Шкурків переїхала до Чернігова. Маючи хист до малювання, Анатолій змалечку мріяв стати художником. Він все життя пам’ятав свій перший малюнок: «Село, хата наша. Мати побілила піч і запічок і пішла по хазяйству. Що мені у голову ударило, що я вибрав вуглинку з припічка і на білій стіні намалював коня. А потім мати полізла через якийсь час на піч сушити зерно чи що – «о боже, що ти наробив, Іроде!» Відтріпала мене тріпкачом – рушником таким з довгими китицями. Але бажання малювати не відбила». По закінченні школи Анатолій вступив до Харківського художнього училища, але навчання перервала Друга світова війна.

Анатолій Шкурко в 1943 році добровольцем пішов захищати рідну землю. «Привезли нас, новобранців-добровольців, на берег Дніпра біля Мньова, вночі показали, як рушницю чистити, як заряджати, як стріляти, а вранці – в бій», – згадував художник десятки років потому в інтерв’ю. Анатолію вдалося вижити в запеклих боях, дістатися до Берліну та залишити на стіні Рейхстагу напис «Чернігів. Шкурко. 1945».

Після демобілізації Анатолій Шкурко вступив до Ленінградського інституту живопису, скульптури та архітектури ім. І. Рєпіна при Академії мистецтв СРСР, де у видатних художників навчався майстерності реалістичного живопису. Після завершення навчання він отримав направлення до Ростова-на-Дону, деякий час викладав там у художньому училищі, а в 1953 році повернувся до рідного міста.

Творчі інтереси Анатолія Шкурка були досить різноманітними. В його пейзажах ми бачимо красу поліської природи, в портретах постає ціла плеяда наших земляків: відомих діячів культури та мистецтва, літераторів, вчених, а також простих людей праці. Художник казав: «Деякі портрети мені хотілося зробити по-новому, наближеними до сьогодення. Не копію зняти, а спіймати внутрішній настрій людини, її характер. Досить довго працював над деякими портретами. Взагалі-то, мені завжди хотілося, щоб мій живопис усміхався до людей і дарував їм радість. А що з того вийшло – судити вам». Також у творчості художника представлена й Шевченківська тема. До 150-річчя від дня народження Кобзаря живописець створив полотно «Т. Г. Шевченко у Седневі» (1964 рік), на якому глядач бачить великого поета та художника щирою та життєлюбною людиною. Свою любов до Чернігова митець показав у картинах «Древній град – Чернігів» (1970 р.), «Чернігів» (1964 р.), «Нові околиці Чернігова» (1972 р.), «Чернігів будується» (1974 р.), «Чернігів – місто історичне» (1993 р.) та інших.

Лауреатом Чернігівської обласної премії ім. М. Коцюбинського Анатолій Шкурко став у 1992 році за цикл художніх робіт про Чернігів і Сіверський край. У 2009 році йому було надано високе звання народного художника України. Від 28 серпня 2015 року він – Почесний громадянин міста Чернігова.

Не стало видатного майстра пензля 22 жовтня 2019 року.

Анатолій Шкурко – чернігівець, яким має пишатися наше місто. Він пройшов нелегкий життєвий шлях, здійснив свою мрію стати художником і посів помітне місце серед знаних майстрів українського живопису.

Бібліографія:

Лауреати Чернігівської обласної премії імені Михайла Коцюбинського (1992-2011). – Чернігів : Десна Поліграф, 2011. – 112 с. : іл.

Анатолій Никифорович Шкурко – Почесний громадянин Чернігова // Світ-інфо. – 2015. – 22 жовт.

Березкіна О. «На Рейхстазі я написав: Шкурко з Чернігова» / Олена Березкіна // Чернігів. відом. – 2010. – 5 трав.

Єлісєєва М. А йому лише 90 / Марта Єлісєєва // Чернігів. відом. – 2014. – 5 листоп.

Науменко В. Живопис, що всміхається до людей / Валентина Науменко // Деснян. правда. – 2014. – 13 листоп.

Сапон В. Автограф на рейхстазі / Володимир Сапон // Деснян. правда. – 2011. – 12 трав.

Сапон В. Маестро пензля / Володимир Сапон // Деснян. правда. – 2014. – 23 жовт.

Суворі барви війни // Куценко П. І возрадується душа твоя / Петро Куценко. – Чернігів, 2005. – С. 97-99 : іл.

Посилання:

Народний художник України Анатолій Шкурко – почесний громадянин Чернігова. – Режим доступу: http://prostir.museum/ua/post/35614

Персональну виставку народного художника України Анатолія Шкурка відкрили у Чернігові. – Режим доступу: http://prostir.museum/ua/post/40888

У Чернігові помер народний художник України Анатолій Шкурко: про життєвий і творчий шлях художника. – Режим доступу: https://cn.suspilne.media/news/43718

Підготувала Олена Куннова, головний бібліограф Чернігівської ЦМБ ім. М. Коцюбинського.

#Смолин #Шкурко #ПочеснийгромадянинЧернігова #ПочеснігромадяниЧернігова #художник #живописець #видатнічернігівці #відомічернігівці #живопис #українськийживопис #Чернігів