7 лютого 1812 року народився Чарльз Дікенс — англійський письменник, класик світової літератури. Він став першим майстром пера в літературі Британського королівства, хто почав заробляти письменництвом, а ще – першою англійською знаменитістю, «зіркою», яку обожнювали.

Чарльз Діккенс народився у сім’ї заможного чиновника, людини з веселою і легкою вдачею. Від батька майбутній письменник успадкував багату уяву, від матері – життєву серйозність. Артистичний хлопчик вражав своїх батьків майстерними розіграшами, сценками, імпровізаціями. Чарльз відзначався підвищеною чутливістю й здатністю страждати з будь-якого приводу так болісно, що це навіть виглядало як акторська гра.

Щасливе дитинство письменника закінчилось у десять років, коли батько розорився й потрапив до боргової ями. Сім’я, змушена виживати, шукала заробітку у будь-який спосіб. Ніжний, хворобливий Чарльз Діккенс пішов працювати на фабрику із виробництва вакси. Це стало найбільшим приниженням для нього, він вважав це незаслуженим ударом протягом всього життя. Але саме той нужденний період життя дав письменнику розуміння страждань бідних людей та жорстокості, з якою можна зустрітись. Він побачив жах сирітських притулків та шкіл для бідних дітей, експлуатацію дитячої праці. Всупереч цим обставинам, Ч. Діккенсу вдалось вистояти й і не перетворитись на одного з малолітніх злочинців, допоміг у цьому далекий родич сім’ї, який помер і залишив невеликий спадок. Хлопчик повернувся до школи, а згодом влаштувався клерком в юридичну контору. Вирішивши стати журналістом, за три місці вивчив стенографію й став оглядачем політичного видання «Дзеркало парламенту». Репортер від природи, наділений вулканічною енергією, він писав статті із космічною швидкістю. Саме в той час і народились перші оповідання та сатиричні замальовки.

Іронія, багатство мови та жвавий виклад літературних спроб Діккенса привернули увагу видавців. «Нариси Боза» були видані 1836 року і принесли молодому авторові заслужену славу. Того ж року читачі побачили перші глави «Посмертних записок Піквікського клубу», які отримали неймовірний успіх. Діккенс створив світ, знайомий кожному англійцю, але прикрасив його таким чином, аби кожен читач і сміявся, і плакав. Не інформувати, а розважати – такий висновок зробив письменник. Сам автор часто виступав перед публікою, читаючи та рекламуючи свої твори.

Видавництво «Чепмен і Холл» запропонували писати на замовлення, 20 тисяч слів протягом 20 місяців; читацька авдиторія росла, зростав і добробут автора. Він став опікуном для сирітських будинків, шкіл для бідняків, притулків для проституток; добрий чарівник для незнайомих людей, він ніби віддавав долі належне за подарований шанс.

1843 року Діккенс написав перший твір із серії «Різдвяні оповідання». «Різдвяна пісня в прозі» мала такий успіх, що одне з видавництв надрукувало її без дозволу автора. Письменник зобразив і себе у найважчий період життя, і щасливий випадок, який дарує доля кожному – можливість змінити життя власне й не тільки.

Ставши головним редактором газети «Daily News», багатий і знаменитий, Чарльз Дікенс досяг зеніту слави та популярності, які не зникли із його смертю 1870 року. Як видатна особистість Британської імперії, письменник був похований у Вестмінстерському абатстві.

Герої творів Ч. Дікенса продовжують жити своїм життям: британська рок – група «Урія Хіп» запозичила назву в одного з героїв творів; жадібний дядечко Скрудж МакДак звеселяє дітей у мультику «Качині історії»; Девід Коперфільд – найуспішніший комерційний ілюзіоніст в історії вражає магією.

Підготувала Олена Рахно, провідний бібліотекар відділу обслуговування бібліотеки ім. М. Коцюбинського.

Використано матеріали з відкритих джерел.