У рубриці #БібліотекаРекомендує бібліотекар сектору соціокультурної діяльності ЦБ ім.М.Коцюбинського Оксана Замятіна рекомендує прочитати науково-фантастичну книгу американського письменника Деніела Кіза «Квіти для Елджернона».
Бажання бути таким, як всі, вільно говорити та все розуміти стало поштовхом для того, аби 32-річний чоловік-прибиральник з розумовою неповносправністю Чарлі Гордон наважився взяти участь у експерименті з покращення інтелекту. «Я думаю, з мене буде польза бо міс Кінніан каже вони спробують зробити мене умним. Я хочу бути умним».
Штучне покращення інтелекту за допомогою операції — відкриття вчених: Доктора Штрауса і Доктора Немюра. Після експерименту над білою мишею на прізвисько Елджернон вони вирішують зробити аналогічну операцію над людиною.
Книга написана в формі звітів Чарлі про події з ним і про стан його розуму. У них спочатку рясніє безліч орфографічних і синтаксичних помилок, проте в процесі становлення інтелекту ми спостерігаємо уже бездоганне володіння не лише своєю мовою, а й іншими. Після операції, IQ Чарлі стрімко зростає і з 68 досягає 200.
І ось, здавалось, нарешті мета досягнена. Чарлі став розумним, він закохався, і вже ніхто з нього не сміється. Проте, чи досягнув він щастя бути потрібним?
«Я відчував ворожість у їхньому ставленні. Раніше вони насміхалися, зневажаючи мене за невігластво й тупість; тепер вони ненавиділи мене за мої знання та моє розуміння. Чому?»
Саме та маленька миша, з якою в процесі експерименту Чарлі змагається, стає для нього дзеркалом самого себе. Вчені вважають хлопця створеним їхніми руками. Він став лише певним відкриттям, хоча насправді хотів бути особистістю. Проте втративши своє колишнє життя, Чарлі зміг не втратити самого себе: «Проте я ладен побитися об заклад шо я єдиний дебіл у світі який зробив шось корисне для науки. Я таки шось зробив, але не пам’ятаю шо саме. Але я здогадуюся, шо зробив шось корисне для всіх недорозвинених людей таких як я і ті шо перебувають у притулку Воррена та в усьому світі… P.P.S. будь ласка якшо матимете можливість покладіть квіти на могилу Елджернона на задньому подвір’ї».
Як же ж склалось життя Чарлі Гордона після експерименту, читайте на сторінках книги.
