Виставки її унікальних дивовижних квітів, що перетворюються на казкових птахів, риб чи людей підкорювали культурні столиці світу.
15 грудня 1883 року в селі Скопці на Полтавщині народилась українська майстриня декоративного мистецтва Ганна Собачко. Родина була дуже бідною, дівчинка провчилася лише два роки, а далі довелось працювати. Зимовими вечорами допомагала матері ткати та вишивати, розписувала хату чи розмальовувала рушники… Особливо любила квіти, які ніколи не зривала: їй здавалося, що вони живі та розмовляють із нею.
Долю талановитої дівчини вирішив випадок: її малюнки побачила поміщиця та меценатка Анастасія Семиградова, яка організувала в селі килимарську майстерню. Вражена роботами, вона замовила Ганні рушники та навіть виділила одну з кімнат будинку для майстерні, а згодом показала роботи художниці-модерністці Євгенії Прибильській. Під впливом двох жінок Собачко відійшла від традиційного розпису й почала працювати в жанрі декоративної графіки, створила багато панно та вишивок, які заворожували буянням кольорів та фантазійними візерунками.
У 1918 році творчістю Ганною Собачко опікувалася модерністка Олександра Екстер. Вона організувала виставку в Києві, в 1924-му Ганна тріумфувала в Берліні та Мюнхені.
Вся Європа говорила про українську майстриню з маленького села, а на батьківщині її роботи були нікому не цікаві, адже попитом користувались агітаційні плакати, а не квіткові панно.
Під час Голодомору художниця виїхала в село Черкізово під Москвою, де працювала на фабриці, за її ескізами та малюнками створювали килими та вишивки.
За оформлення українського павільйону на Всеросійській Сільськогосподарській Виставці у Москві їй присудили звання майстра народної творчості й включили до Спілки художників СРСР.
Коли 3 грудня 1965 року Ганна Собачко померла, попрощатися з «украинкой Ганной — рисовальщицей» прийшло все село Черкізово. Дорога від хати до кладовища була всипана гілками червоної калини, а труну несли на вишитих рушниках.
“Не вам, а нам у вас треба вчитися, адже ви маєте велике національне мистецтво, ікони й унікальне народне мистецтво Ганни Собачко” Анрі Матісс
Література :
Собачко-Шостак Ганна Феодосіївна // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — К. : Наук. думка, 2012. — Т. 9. — С. 684.
Собачко-Шостак Ганна Федосівна // Мистецтво України : Біографічний довідник. – К. : Українська енциклопедія, 1997. – С. 550.
Підготувала провідний бібліограф Олена Рахно.