8 березня минає 100 років від дня народження видатної української скульпторки Інни Коломієць, авторки пам’ятників бджоляру Петру Прокоповичу у Батурині, кобзарю Остапу Вересаю у Сокиринцях, Миколі Попудренку у Чернігові, меморіальної композиції у Корюківці. В її творчому доробку велика галерея видатних діячів, цікаві станкові композиції, медалі, проєкти пам’ятників та монументів.

Народилася Інна Коломієць у 1921 році в місті Алейськ (Алтайський край). Вищу освіту здобула в Київському художньому інституті та аспірантурі при Академії архітектури УРСР.

Інна Коломієць – ветеран Другої світової війни. Фронтовими дорогами вона пройшла до Берліну. У повоєнний час колишню фронтовичку приваблювала тема миру, її роботи сповненні людяності та поетичності.

Першу популярність Інні Коломієць принесла статуетка «Перша літера», створена у 1953 році. «У цій скульптурній групі все дуже просто і разом з тим сповнене глибокого змісту – і дочка на першому плані композиції, і фігура матері: вона не просто вчить читати, вона випромінює тепло, любов. Плавні лінії силуету скульптури, лаконічність образотворчої мови, велика безпосередність і життєвість, – ось характерні риси твору. Художниця тут говорить не тільки про щастя матері, але і, про одне з найголовніших його умов, про мир. Безмежні щастя і спокій, тому що на землі тихо». Статуетка, з декількома варіантамирозпису, була випущена мільйонними тиражами. «Перша літера» й до сьогодні користується неймовірною популярністю та прикрашає полички у багатьох оселях.

У 1958 році на художній виставці Інна Коломієць представила виконанні у майоліці (різновид кераміки) композиції за мотивами українських творів: «Русалка та водяний», «Коник-горбоконик», «Лукаш і Мавка», «Жар-птиця», «Кам’яна квітка», «Довбня», «Дівчина у полі», «Материнство» та інші. Ці твори вийшли за межі тогочасного уявлення про декоративну скульптуру, їх відрізняли темпераментна ліпка та несподівані композиційні рішення.

Інна Коломієць багато подорожувала за кордоном, що надихало її на пошук нових тем. Завдяки подорожам були створені такі роботи як «Продавчиня квітів», «Єгиптянка», «Стара гейша», «На іспанських сходах» та інші. У 70-х рр. органи КДБ зробили Інну Коломієць невиїзною, але вона продовжила подорожувати, тільки вже просторами СРСР.

Не стало скульпторки у 2005 році. Її роботи зберігаються в Музеї сучасного мистецтва України, художніх та краєзнавчих музеях, приватних українських та європейських колекціях. В Чехії нащадками мисткині створено приватний музей Інни Коломієць.

Підготувала головний бібліограф Чернігівської ЦМБ ім. М. Коцюбинського Олена Куннова.

Джерела:

Коломієць Інна Антонівна // Вікіпедія : вільна енциклопедія. – Режим доступу: http://surl.li/mxud.

Чеський музей української скульпторки Інни Коломієць // Artхода. – Режим доступу: http://surl.li/mxug.