6 жовтня 1881 року народився видатний український драматург Іван Антонович Кочерга, який збагатив українську літературу такими творами як «Алмазне жорно», «Марко в пеклі», «Свіччине весілля», «Майстри часу», «Ярослав Мудрий»
В умовах русифікації його п’єси, написані й поставлені провідними театрами українською мовою, проголошували про окремішність і самобутність українського народу. Драматург показав національно свідомого українця, який любить свій народ і його історію та готовий боронити свою землю.
Іван Кочерга у 1889 році вступив на юридичний факультет Київського університету, закінчивши який повернувся до рідного міста на державну роботу. Щоденна суха канцелярщина суперечила обдарованій натурі, захопленій творами Метерлінка та Гофмана, Гете та Ібсена. У вільний від роботи час на сторінках «Черниговских губернских ведомостей» та «Черниговского слова» з’являлись рецензії на театральні постановки під псевдонімами І. К., Іван Кочергін та Карфункель.
Перші твори Кочерга написав російською, але визнання вони не отримали. Комедійна п’єса «Фея гіркого мигдалю» стала переломним моментом у творчості, а написані згодом «Алмазне жорно» про часи Коліївщини, «Марко в пеклі», «Свіччине весілля» з успіхом були поставлені у театрах України, головний мотив творів – історія та національні традиції. Кожна п’єса висвітлювала історію України і несла загальнолюдські ідеї.
Найбільшим досягненням драматурга є п’єса «Свіччине весілля», основою для сюжету якої послужив історичний факт: у 1506 році уряд Великого Князівства Литовського заборонив киянам запалювати ввечері і вночі будь-яке світло, аби «не запалити місто». Боротьба за право запалювати свічку стає боротьбою за звільнення від влади темряви.
Іван Кочерга писав наукові статті з теорії драматургії та рецензії на театральні постановки, займався перекладами, останньою його роботою була комедія Шекспіра «Приборкання норовливої»
На честь Івана Кочерги названо Житомирський академічний український музично-драматичний театр.
Підготувала Олена Рахно, провідний бібліотекар відділу обслуговування бібліотеки ім. М. Коцюбинського.