Карл Брюллов

Січ 23, 2020

«Думка і малюнок — це подружжя. Почуття сіє в художнику думку, малюнок народжує її, поодинці вони безплідні»

23 грудня 1799 р. народився Карл Брюллов (1799-1852) – видатний російський художник, який працював в історичному, пейзажному та портретному жанрах, автор монументальних розписів. Серед полотен найвизначнішими вважаються «Останній день Помпеї», «Італійський полудень», «Вершниця»; також він розмалював купол Ісаакіівського собору в Петербурзі площею 800 квадратних метрів.

Карл Брюлло, нащадок емігрантів-гугенотів, став Карлом Брюлловим за указом Олександра I: аби прізвище нагадувало російське, йому «подарували» букву «в». Оскільки життя талановитого придворного живописця в Петербурзі з різних причин не склалося, він отримав дозвіл та виїхав в улюблену Італію. За легендою, доїхавши до кордону, Карл Брюлло зняв свій одяг і викинув його, бо не хотів брати з собою навіть пил Росії-мачухи. 

Карл Брюллов взяв участь у справі викупу з неволі кріпосного на той час художника та поета Тараса Шевченка.

Ось що писав Тарас Шевченко у автобіографії:

“1837 року Сошенко представив мене конференц-секретареві Академії мистецтв В.І. Григоровичу з проханням – звільнити мене од лихої моєї долі, Григорович передав це прохання В.А.Жуковському. Той попередньо сторгувався з моїм поміщиком і просив К.П. Брюллова намалювати з нього, Жуковського, портрет, щоб розіграти його в приватній лотереї. Великий Брюллов відразу погодився, і незабаром портрет Жуковського був у нього готовий. Жуковський при участі графа М.Ю. Вієльгорського улаштував лотерею на 2500 карбованців асигнаціями, і цією ціною була куплена моя воля року 1838-го, квітня 22-го”.

Після викупу Шевченко став улюбленим учнем Карла Брюллова в Академії мистецтв, постійно бував у його майстерні, жив у нього на квартирі… Тарас писав братові Микиті: “…живу, учусь, нікому не кланяюсь і нікого не боюсь, окрім Бога — велике щастя буть вольним чоловіком…”.

У Брюллова вчилося багато українських художників, зокрема, Іван Сошенко, Аполлон Мокрицький, Дмитро Безперчий, Василь Штернберг.

Над картиною «Останній день Помпеї», яку замовив Брюллову найбагатший росіянин Демидов, художник працював 6 років. Розглядаючи це полотно, Вальтер Скотт сказав: «Це не картина, це ціла поема». 

Підготувала провідний бібліограф Рахно Олена.