Лесь Курбас

Кві 5, 2021

31 березня 1922 року у Києві режисер і драматург Лесь Курбас створив студію-театр «Березіль».

Шекспірівські слова «Весь світ – театр, і ми актори в ньому» були девізом життя Леся Курбаса, засновника національного українського модерного театру ХХ сторіччя.

У 1916 році Курбас переїхав до Києва, де спочатку працював у Садовського, а у 1918 році заснував власний «Молодий театр». На базі його акторської трупи 31 березня 1922 року було створено студію-театр «Березіль», перша вистава якої відбулась 7 листопада. Чотири роки «Березіль» працював у Києві, а у 1926 році як найкращий театр республіки переїхав до тодішньої столиці радянської України — Харкова. Як творче об’єднання, “Березіль” мав 6 акторських студій у Києві, Білій Церкві, Умані та Одесі, “режисерську лабораторію” (режлаб), мюзик-хол.

«Березіль» ставив буквально все, роблячи акцент і на репертуарі театру корифеїв, і на популярних тоді п’єсах 20-х років, і на класиці: Шекспір, Мольєр, Тарас Шевченко. Новий театр не боявся тем, які ставив час. Активно залучається драматургія Миколи Куліша (репресованого в 1937-му). Трагедії: голод у селі; розрив між ідеалами і дійсністю, гордіїв вузол мрії і реальності… Дитина і вбивство – надзвичайна п’єса «Маклена Ґраса» (за реальними подіями!). Вистави за гарячими слідами. Люди приходили побачити свіжий твір, навіть ще не тримавши в руках виданої книги. І поряд – не менш болюча класика ХІХ століття: зі сцени не сходить «Украдене щастя» Івана Франка. Нове прочитання відомого твору і водночас, у хорошому розумінні, класична постановка. «Березіль» не опускався до примітивного рівня.

Європейськи освічений, Лесь Курбас запропонував новий театр, який назвав філософським. Цей театр примушував думати. Курбас вважав, що театр має формувати життєві принципи.

Українці пишаються реформатором вітчизняної сцени Лесем Курбасом, якого ще за життя вважали титаном, творцем, революціонером. Як і більшість талановитих митців покоління «Розстріляного Відродження», українського режисера-реформатора спіткала трагічна доля.

Бібліотека пропонує добірку книг, в яких містяться цінні відомості про життя і творчість майстра і його театр. Зокрема, книгу «Лесь Курбас: репетиція майбутнього» українського мистецтвознавця, театрознавця Неллі Корнієнко, яка повернула в культуру ім’я засновника українського модерного національного театру європейського зразка Леся Курбаса, актора Йосипа Гірняка, п’єси Миколи Куліша та інші репресовані імена і феномени української культури.

Підготували працівники читального залу бібліотеки Наталія Ущенко, Олена Дудкіна.