Марк Твен

Гру 1, 2020

30 листопада, 185 років тому, народився Марк Твен – американський письменник, журналіст, публіцист, відомий нам з дитинства книжками «Пригоди Тома Сойєра» та «Пригоди Гекльберрі Фінна».

Семюел Клеменс (справжнє ім’я письменника) народився в багатодітній американській родині, що cпочатку жила у Флориді (маленьке село на рабовласницькому півдні США), потім переїхала до міста Ганнібал. У дванадцятирічному віці Сем занурився в газетну працю: вчився друкувати, складав тексти, був репортером, розносив друковану продукцію… Старший брат Оріон всіляко заохочував молодшого брата і залюбки друкував його перші дописи у своїй газеті.

У травні 1853 року Сем залишив Ганнібал. Переїжджаючи з міста до міста, працював у різних друкарнях і весь час наполегливо займався самоосвітою.

Під час подорожі на пароплаві Сем захотів стати капітаном корабля. Бажання було здійснено: опанувавши справу судноводіння, у квітні 1959 року отримав посвідчення лоцмана. Декілька років провів на Міссісіпі. Коли почалася Громадянська війна, судноплавство довелося залишити.

Деякий час працював на срібному руднику, а потім вирішив повернутись до журналістики. У 1862 році став співробітником газети «Territorial Enterprise» у Вірджинії, де й почав використовувати псевдонім Марк Твен – один з термінів річкової навігації.

У 1869 році виходить книга «Простаки за кордоном», яка принесла письменнику перший успіх. Матеріал для книги було зібрано у середземноморському круїзі, під час якого Марк Твен відвідав й Україну!

«Пригоди Тома Сойєра», які зробила Марка Твена відомим американським письменником світового рівня, побачили світ у 1876 році. Том Сойєр – дванадцятирічний хлопчик-сирота, фантазер та бешкетник. Життя навколо здається йому нудним. Томові не до вподоби ходити до школи, на недільні церковні служби, акуратно носити одяг та добре себе поводити. Тома приваблюють різні пригоди, які й описуються у книзі.

«Хоч моя книжка написана передусім на розвагу хлопчикам та дівчаткам, я сподіваюся, що її залюбки прочитають і дорослі чоловіки та жінки, бо мені хотілося б викликати в них приємні спогади про те, якими вони були колись самі, як почували, думали, розмовляли та в які дивовижні історії іноді встрявали».

У наступні роки Марк Твен написав книги «Принц і жебрак», «Пригоди Гекльберрі Фінна» та «Янкі з Коннектикуту при дворі короля Артура», які теж мали великий успіх. Творча спадщина письменника вражає різноманітністю жанрового репертуару: афоризми, публіцистика, вірші, п’єси, але насамперед Марк Твен став великим майстром художньої прози.

Не стало Марка Твена 1 квітня 1910 року.

Цікавий факт біографії: письменник з’явився на світ того року, коли поруч із нашою планетою пролітала комета Галлея, а помер в рік її наступного наближення до Землі.

У своїй автобіографії у 1909 році письменник передбачив свою смерть: «Я з’явився на світ у 1835 році разом з кометою Галлея. Вона знову з’явиться в майбутньому році, і я думаю, що ми разом зникнемо». Так і сталося… «Танцюй так, наче на тебе ніхто не дивиться.

«Танцюй так, наче на тебе ніхто не дивиться»