15 травня року минає 130 років від дня народження Михайла Булгакова – відомого письменника, драматурга, лікаря, автора «Майстра і Маргарити», «Білої гвардії», «Собачого серця» та багатьох інших творів.

Письменник народився у 1891 році у Києві, був первістком у своїх батьків. Слідом за ним народилися ще шестеро: чотири дівчинки та два хлопці.

З 1906 року родина Михайла орендувала сім кімнат на Андріївському узвозі, 13. Це помешкання стане останнім київським місцем проживання Булгакових, саме тут згодом будуть «жити» Турбіни – літературні герої з роману «Біла гвардія».

Коли Михайлові було неповних 16 років, помер його батько Опанас Іванович Булгаков, знаний богослов та історик церкви. Матір влаштувалася на службу та робила все, щоб її діти навчалися в кращих навчальних закладах Києва. «Я не в змозі дати вам придане або капітал. Але я можу дати вам єдиний капітал, який у вас буде, – освіту».

У 1909 році Михайло Булгаков вступив до Київського імператорського університету імені Святого Володимира на медичний факультет. Одним із вирішальних факторів вибору професії став приклад його дядьків, котрі були лікарями й мали високий заробіток, а Михайло мав дбати про рідних, бо був найстаршим чоловіком у родині.

Медична біографія письменника була стрімкою, але дуже насиченою: лікарська практика в Києві, земські лікарні, прифронтові госпіталі під час Першої світової війни та гарячкової зміни влади.

У 1921 році Михайло Булгаков переїхав жити до Москви, залишив медицину та активізував письменницьку діяльність. У газетах публікувалися його нариси, фейлетони, репортажі.

Найвідоміші свої твори письменник написав протягом 1924-1928 років: «Дияволіада», «Собаче серце», «Фатальні яйця», роман «Біла гвардія», «Зойчина квартира», «Багряний острів», «Біг» та інші.

У МХАТі у 1926 році відбулася прем’єра п’єси «Дні Турбіних». За перший місяць п’єсу з аншлагом показали 13 разів, але критики звинуватили Булгакова у співчутті білому руху та контрреволюції.

У 1929 році з репертуару театрів прибрали булгаковські п’єси, письменник опинився в матеріальній скруті. Особисте звернення до Сталіна допомогло Булгакову отримати посаду асистента режисера у МХАТі.

«Майстра і Маргариту» – свій magnum opus – Михайло Булгаков почав писати наприкінці 20-х рр. ХХ ст. Перша редакція була знищена самим автором через заборону однієї з п’єс. У 1931 році письменник повернувся до роману і працював над ним до самої смерті. У цьому творі зі складною структурою криється багато смислів, але найголовнішим є протистояння добра і зла. Автор показує, що між цими поняттями надзвичайно тонка грань, перейти межу, що відокремлює їх одне від одного, вкрай легко.

Через хворобу нирок Михайла Булгакова не стало на 49-му році життя. «Майстра і Маргариту» завершувала його третя дружина – Олена Сергіївна Булгакова. Вперше роман був надрукований у скороченому цензурою варіанті в журналі «Москва» (№ 11, 1966 та № 1, 1967).

Декілька цитат із одного з найяскравіших романів ХХ століття:

• Ніколи і нічого не просіть! Ніколи і нічого, і особливо у тих, хто сильніший за вас. Самі запропонують і самі все дадуть;

• Той, хто любить, повинен розділяти долю того, кого він любить;

• Злих людей немає на світі, є люди нещасливі;

• Так, людина смертна, але це було б ще півбіди. Погано те, що вона іноді раптово смертна, ось у чому фокус!

• Ви судите по костюму? Ніколи не робіть цього. Ви можете помилитися, і притому досить крупно;

• Друга свіжість — от що дурниця! Свіжість буває тільки одна — перша, вона ж і остання. А якщо осетрина другої свіжості, те це означає, що вона тухла!

• Правду говорити легко і приємно;

• Навіщо ж гнатися за слідами того, що вже закінчено?

• А факт — сама вперта в світі річ;

• Всі теорії стоять одна за одною. Є серед них і така, згідно з якою кожному буде дано по його вірі. Хай збудеться ж це!

• Що б робило твоє добро, якби не існувало зла, і як би виглядала земля, якби з неї зникли тіні?

• Люди як люди. Люблять гроші, але ж це завжди було… Людство любить гроші, з чого б ті не були зроблені, зі шкіри чи, з паперу, чи з бронзи або золота. Ну, легковажні… ну, що ж… і милосердя іноді стукає у їхні серця… звичайні люди… загалом, нагадують колишніх… Квартирне питання лише зіпсувало їх;

• Що б не говорили песимісти, земля все ж абсолютно прекрасна, а під місяцем і просто неповторна.

Бібліографія:

Віленський Ю. Той, хто наважився бути самим собою : погляд на найбільш крамольний твір письменника через 85 років після допиту в ОДПУ з приводу «Собачого серця» / Юрій Віленський // День. – 2011. – 13-14 травня. – С. 22.

Ковальчук О. Роман М. Булгакова “Біла гвардія” (болісне відкриття України) / О. Ковальчук // Літературний Чернігів. – 2016. – № 4. – С. 110-119.

Кончаковський А. Дім Турбіних : 20 років тому було засновано київський музей Михайла Булгакова / Анатолій Кончаковський // Дзеркало тижня. – 2009. – 10 жовтня. – С. 24.

“Маленькі речі – великі теми” : поділитися, зацікавити, чекати в гості – ідея нового проєкту Літературно-меморіального музею Михаїла Булгакова / підгот. Ольга Савицька // День. – 2021. – 14-15 травня. – С. 22-23.

Махун С. Майстер і місто : Михайло Булгаков і Київ / Сергій Махун // Україна Incognita / за заг. ред. Лариси Івшиної. – 4-те вид., стер.- Київ : ЗАТ “Українська прес-група”, 2005. – С. 242-249.

Савицька О. Михайло Булгаков і його будинок / Ольга Савицька // День. – 2011. – 13-14 травня. – С. 22-23.

Сиренко И. А. Великие киевляне : Михаил Булгаков / И. А. Сиренко // Країна знань. – 2013. – № 5. – С. 47.

Студьонова Л. Михайло Булгаков, Юрій Сльозкін, Любов Білозерська: чернігівські зв’язки / Людмила Студьонова // Літературний Чернігів. – 2018. – № 4. – С. 117-124.

Підготувала головний бібліограф Чернігівської міської бібліотеки ім. М. Коцюбинського Куннова Олена.

#Булгаков #Михайло_Булгаков #Київ #Андріївськийузівз #Білагвардія #ДніТурбіних #МайстеріМаргарита #МастериМаргарита #Мастер_и_Маргарита #письменники_ювіляри #видатніписьменники #Собачесерце