Моя Україно! Як я тебе любив!

 Твої луги, твої степи розлогi,

 Днiпра ревучого славетнiї пороги

 I хвилi золотi твоїх шовкових нив.

14 грудня 1840 року народився Михайло Старицький – видатний український письменник, драматург, перекладач, актор і режисер, один із засновників українського професійного театру.

Залишившись у 12 років без батьків, він виховувася у сім’ї дядька по матері Віталія Лисенка. Микола Лисенко – майбутній композитор – став йому братом й вірним другом на все життя; Софія Лисенко згодом стала дружиною.

Творчий шлях Старицький почав як поет, опублікувавши перші вірші у львівських виданнях “Правда” і “Нива” під псевдонімом Гетьманець. Згодом, незважаючи на утиски цензури, яка прагнула максимально обмежувати українську мову та культуру, зайнявся перекладами, популяризуючи шедеври світової літератури і доводячи, що найскладніші творіння можна передати українською мовою. Всього він переклав понад 200 творів світової та російської літератури, включаючи “Гамлета” Шекспіра, казки Андерсена, байки Крилова, “Пісню про купця Калашникова” М. Лермонтова, Байрона, Гейне, “Сербські народні думи і пісні” Міцкевича.

У 1882 році Михайло Старицький заснував перший український театр, який майже  відразу став неймовірно популярним в Україні. Але задля цього довелось продати власний маєток, а в київській квартирі влаштувати цех з пошиття сценічних костюмів та залу для репетицій. Актори в трупі Старицького отримували стільки, скільки платили лише в Імператорських театрах. Через Емський указ 1876 р., що забороняв публікацію книг і постановку вистав українською мовою, молодий театр ставив українські п’єси в Молдові, Польщі, у Криму, Вільнюсі, Тифлісі. 

Про театр говорили у багатьох країнах, на його виступи чекали з величезним нетерпінням, а ім’я Старицького не сходило зі сторінок газет багатьох країн.

Дуже відома комедія М.П. Старицького «За двома зайцями» не втратила своєї популярності і до теперішніх часів, та мало кому відомо, що ця талановита комедія – переробка етюду І.С. Нечуя-Левицького «На Кожум’яках». Старицький викупив авторські права і створив неперевершену комедію, яка ставилася в багатьох театрах України й за кордоном, у 1961 році по ній був знятий однойменний фільм, фрази стали крилатими. 

Старицький надзвичайну увагу приділяв історичній тематиці і дуже хотів на сцені репрезентувати героїчну історію України, його відомі історичні п’єси – «Богдан Хмельницький», «Оборона Буші», «Маруся Богуславка». Найбільшою його працею про події визвольної війни 1648-1657 років стали трилогія про Богдана Хмельницького та роман “Розбійник Кармелюк”. 

Вважається, що пісня «Ніч яка місячна» є народною, але насправді автором тексту є Михайло Старицький, що склав прекрасного вірша, закохавшись у селянську дівчину Степаниду.

Література:

Александрова М. Дві версії біблійного сюжету “Дочка Ієфая”: Михайло Старицький та Леся Українка / М. Александрова // Слово і Час.- 2016.- №12.

Биба Є. Лист запорожців турецькому султану: Іван Сірко, Ілля Рєпін, Олександр Мурашко, Михайло Старицький : історичний науково-популярний нарис / Є. Биба, І. Коляда // Історія в школі.- 2012.- №3

Вітряк В. “Нехай Україна у щасті буя – у тім нагорода і втіха моя” : Про долю видатного драматурга і культурного діяча Михайла Старицького / В. Вітряк // День.- 2020.- №235-236

Гуменюк О. Жанрово-стильова специфіка п”єси Михайла Старицького “Циганка Аза” / О. Гуменюк // Слово і Час.- 2015.- №12

Гураль О. «Два зайці» варті маєтку і заводу : 170 років тому народився засновник українського професійного театру Михайло Старицький / О. Гураль // Урядовий кур’єр.- 2010.-№234

Левчик Н. Михайло Старицький : багатогранність таланту / Н.  Левчик // Дивослово.-2005.-№12

Левчик Н. Поезія Михайла Старицького : дискурс образної символіки / Н. Левчик // Слово і Час.- 2017.- №1

Поліщук В. Михайло Старицький і Михайло Драй-Хмара: точки дотикання біографій і творчості : до 175-річчя з дня народження М. П. Старицького / В. Поліщук // Літературна Україна.- 2015.- №45

Савченко С. Батько українського театру : до 170-річчя від дня народження М.П. Старицького (1840-1904) / С. Савченко // Календар знаменних і пам’ятних дат.-2010.-№4

Підготувала провідний бібліограф Рахно Олена.