Микола Ге

Бер 1, 2021

27 лютого (за новим стилем) 1831 року народився видатний живописець, графік, скульптор, представник когорти передвижників Микола ГЕ.

Коли Миколі було всього три місяці, його мати померла, і батько перевіз родину з Воронежу до України на Поділля. 

Закінчивши Київську першу гімназію, Микола за порадою батька вступив до Київського університету на математичне відділення, згодом перевівся до Петербурзького університету. В Петербурзі Микола Ге захопився мистецтвом, залишив математику та вступив до Академії мистецтв.

У 1856 році Миколу Ге нагороджують за роботу «Саул в Аендорської чаклунки» Великою золотою медаллю Академії мистецтв та поїздкою за кордон. Художник відвідав Німеччину, Швейцарію, Францію, кілька років прожив в Італії, де у 1861-1863 роках працював над однією з найвідоміших своїх картин – «Таємна вечеря», що зображує широко відомий сюжет з Біблії – таємну вечерю напередодні арешту і страти Ісуса Христа. Ця робота стала справжнім проривом у живописі біблійної тематики, принесла Миколі Ге славу, але й породила безліч суперечок, тому що художник відійшов від канону й зобразив таємну вечерю не урочистою, а буденною й простою подією, але з потужним емоційним впливом.

У 1870 році Микола Ге став одним з ініціаторів заснування Товариства пересувних художніх виставок (передвижників). На першій пересувній виставці була представлена його робота «Петро І допитує царевича Олексія в Петергофі», яка вразила глядачів. Це був ще один тріумф художника.

У 1876 році Микола Ге рішуче змінює свою долю: їде до України та поселяється на хуторі Іванівському в Чернігівській губернії біля станції Плиски. «Мистецтво я просто люблю, як духовне заняття, то я повинен відшукати собі спосіб незалежний від мистецтва. Я пішов у село». Микола Ге став власником 350 десятин, великої пасіки й саду. Через деякий час художник віддав землю в оренду і став приділяти більше часу мистецтву: писав твори на євангельські сюжети, портрети, пейзажі.

До Миколи Ге на хутір навідувалися М. Врубель, І. Рєпін, П. Третьяков, Л. Толстой та інші видатні діячі того часу. Художник був бажаним відвідувачем Київської малювальної школи Миколи Мурашка, там він читав лекції, спілкувався з учнями, обговорював їхні роботи, навіть запрошував талановиту молодь до себе на хутір. Також Микола Ге брав активну участь у культурному житті Києва наприкінці ХІХ ст.

За рік до смерті художник написав автопортрет, що вважається апофеозом його портретної творчості: на виразному та натхненному обличчі відбиток прожитих років, погляд, немов вирваний із темряви променем світла, спрямований глядачеві в очі.

Микола Ге помер у 1894 році, похований на своєму хуторі (нині с. Шевченка у Бахмацькому районі). Спочатку могила була невеличким пагорбом з хрестом. У 1981 році, до 150-річного ювілею художника, на могилі встановили погруддя на бетонному постаменті (скульптор М. Грицюк). Десять років тому в Ічні було відкрито Музей художника М. Ге, що є відділом Ічнянського краєзнавчого музею.

«Я художник. Цей дар даний не для дрібниць, не для задоволення і не для потіхи; дар для того, щоб будити й відкривати в людині, що в ній є, що в ній дорого, але що затуляє вульгарність життя» (Микола Ге)

Підготувала головний бібліограф Чернігівської МЦБ ім. М. Коцюбинського Олена Куннова.

Література:

Николай Николаевич Ге : альбом. – М. : Изобразительное искусство, 1997.

Порудоминский В. Николай Ге / Владимир Прудоминский. – М. : Искусство, 1970.

Власенко С. Апостол духовності / Світлана Власенко // Деснянська правда. – 2011. – 3 березня. – С. 4.

Жбанкова О. Микола Ге й Україна / Ольга Жбанкова // Дзеркало тижня. – 2001. – 18 серпня.

Науменко В. Фундатор передвижників / Валентина Науменко // Деснянська правда. – 2011. – 5 березня. – С. 4.

Мусій О. Микола Ге – у Плисках / Ольга Мусій // Гарт. – 2011. – 3 березня.

Панченко В. Євангеліє від Миколи Ге / Володимир Панченко // Гарт. – 2009. – 4 вересня. – С. 13; Гарт. – 2009. – 11 вересня. – С. 13; Гарт. – 2009. – 18 вересня. – С. 13.

Сидько О. Художник, який мурував печі / О. Сидько, І. Цимбаленко // Чернігівські відомості. – 1994. – 10 червня.

Тира Н. «Не зраджувати свою віру і свої переконання» : до 165-річчя від дня народження М. М. Ге // Деснянська правда. – 1996. – 27 лютого.

Цвєтаєва Л. Художник, пасічник, садівник / Людмила Цвєтаєва // Біла хата. – 2006. – 24 лютого.