25 листопада цього року виповнюється 210 років із дня народження Миколи Івановича Пирогова – видатного хірурга, анатома, педагога, громадського діяча.

Народився Микола Пирогов у Москві в 1810 році. Був 13-ю дитиною у родині військового чиновника. Початкову освіту отримав удома за допомогою запрошуваних вчителів, потім навчався у приватному пансіоні. Студентом медичного відділення Московського університету став у 14-річному віці. Продовжив навчання у Дерптському університеті в Естонії, де у 1832 році захистив докторську дисертацію. З 1841 року був професором Петербурзької медико-хірургічної академії, з якою пов’язаний найбільш плідний етап його наукової діяльності.

Микола Пирогов знайшов новий підхід до вивчення людського тіла – скульптурну (або «льодяну») анатомію.

«Якщо заморозити труп, а потім його розпиляти шарами, зміщення органів не відбудеться і вони залишаться на своїх місцях, чого не можна досягти при традиційній анатомічній препарації, яка застосовується в усьому світі. З’явиться можливість чітко побачити порушення анатомії того чи іншого органу під час патологічного процесу, а отже, – цілеспрямовано, а не на дотик, лікувати аналогічну патологію живої людини».

За результатами досліджень була видана «Топографічна анатомія, ілюстрована розтинами, проведеними через заморожене тіло людини в трьох напрямах», яка стала у пригоді для розвитку оперативної хірургії. 

Микола Іванович неодноразово брав участь у війнах, де працював як воєнно-польовий хірург та військово-медичний адміністратор. Перебував на Кавказькій війні у 1847 році, Кримській війні 1854-1855 років, у 1870 році, під час франко-прусської війни, виїжджав консультантом на фронт. У 67-річному віці взяв участь у російсько-турецькій війні (1877-1878 рр.). 

Микола Пирогов запропонував новий спосіб сортування поранених під час бойових дій, чим врятував тисячі життів, вперше виконав у польових умовах операцію, використовуючи ефірний наркоз, залучив жінок до праці у військових госпіталях, запровадив використання антисептиків та «одягнув» медиків у білі халати. Саме Микола Іванович першим у світі став застосовувати накладання гіпсових пов’язок для лікування переломів кісток. І це далеко не повний перелік видатних досягнень хірурга!

Останні 25 років життя Миколи Пирогова пов’язані з Україною. Він був попечителем спочатку в Одеському, а пізніше – в Київському навчальних округах. Тогочасну становість освіти вважав суттєвим недоліком, бо доступ до освіти повинен бути вільним у всіх дітей. Також виступав за автономію університетів, загальне початкове навчання та заборону фізичного покарання учнів.

Не стало Миколи Івановича 5 грудня 1881 року. Він помер від раку слизової оболонки рота у своєму маєтку Вишня неподалік Вінниці. Зараз там знаходиться Національний музей-садиба М. І. Пирогова. Петербурзький лікар Дмитро Виводцев на прохання вдови здійснив бальзамування тіла хірурга. До сьогодні тіло Миколи Пирогова зберігається у саркофазі у склепі Миколаївської церкви-усипальниці, що знаходиться на території музею.

«Бути, а не здаватися – девіз, який повинен носити в своєму серці кожен громадянин, який любить свою батьківщину. Служити правді – як в науковому, так і в моральному сенсі цього слова. Бути людиною».

Микола Пирогов