Роман Мирослава Дочинця «Вічник» – це історія життя надзвичайної людини, дивовижно складної долі та дивовижної мудрості й сили духу, здобутої в життєвих випробуваннях. У цій книзі кожен читач знайде щось для себе, якусь підказку для власного життя, адже сторінки щедро пересипані намистинами мудрості.

В образі Вічника втілені риси карпатського знатника Андрія Ворона та історія його довгого, 104-річного життя: знання, які передавали йому мати, бабуся, дідусь; навчання в гімназії обдарованого юнака; перше кохання. Оборона Карпатської України, переховування в абсолютній самотності в лісах Карпат; вивчення правництва в Румунії. Життя у монастирі; каторга на Калимі; поневіряння світом; і врешті-рідне Закарпаття. Ні тривала самотність серед лісу, ні табірні карцери, ніякі інші випробування-ніщо не змогло зламати духу цього чоловіка. Він жив у цілковитій гармонії з Богом і Природою, ніколи не боявся смерті, бо здобув внутрішню свободу.

Особливе місце в цій книзі відведено світу Природи. Історія перебування Вічника у лісах – це ніби історія карпатського Робінзона, але ця історія виживання показує нам живу силу Природи, її дивовижність, гармонію і те, що людина – її частинка – повинна жити в злагоді з нею, а не підкорювати її  задля своїх потреб.

Починаєш по-іншому сприймати сонце, небо,воду, дерева. Придивлятися до кожного птаха й комашки.

Читання цього роману – ніби довга захоплива розмова зі старцем, який  усе знає, бо все пережив.

Це розмова, яка зцілює, дає підказки й надихає.