11 березня 1817 року на Полтавщині народився етнограф, історик, письменник та мандрівник Олександр Степанович Афанасьєв.

У 13 років він вступив у гімназію вищих наук князя Безбородька у Ніжині, де потоваришував з Євгеном Гребінкою, закінчив її у 1835 році й вступив юнкером  у Белгородський уланський полк. Хоча військова служба й не була до душі Афанасьєву, та все ж надала  величезний досвід спостережень та прообразів для літературних творів.

Довготривала дружба поєднувала  Олександра Афанасьєва та Тараса Шевченка: спочатку вони познайомились заочно на сторінках альманаху «Ластівка», згодом особисто – на Полтавщині на балу в місцевої поміщиці Волховської, пізніше разом подорожували Лівобережною Україною.

Поезії Афанасьєва, який друкував свої твори під псевдонімами Чужбинський, Пустинник, Невідомий, Лубенець, дуже часто сприймали як народні пісні та вносили до збірників, а деякі вважались серед читачів як Шевченкові.

У 1850 році, пропрацювавши деякий час у канцелярії губернатора Воронежа, Афанасьєв став редактором «Воронезьких губернських відомостей», а згодом вирішив присвятити себе літературній діяльності.

У 1856 році йому запропонували увійти до складу етнографічної експедиції, аби вивчити побут, звичаї, промисли та заняття населення Придніпров’я. Результатом роботи став двотомник «Поездка в Южную Россию», з детальним описом побуту кріпосних та державних селян, колоністів, вільних матросів. Афанасьєв здійснив історико-етнографічну розвідку всіх найважливіших поселень Придніпров’я: записав народний фольклор, зібрав старожитності, описав мову, одяг, житло, знаряддя обробки землі та рибної ловлі, визначні історичні та природні пам’ятки.

Історик  охарактеризував українців як тихий, добрий та осідлий народ, що відрізняється від своїх північних сусідів мовою, одягом, звичаями. В 1857–1858 роках була опублікована його «Подорож на дніпровські пороги і на Запоріжжя».

Літературна спадщина Афанасьєва складає десять томів, найціннішим є «Спогади про Т. Г. Шевченка»,— «Нариси полювання в Малоросії» і «Подорож у Південну Росію».

Підготувала провідний бібліограф бібліотеки ім. М. Коцюбинського Олена Рахно.

Література:

А. С. Афанасьєв-Чужбинский. Воспоминания о Т. Г. Шевченко // Спогади про Тараса Шевченка / укладання і примітки В. С. Бородіна, М. М. Павлюка, О. В. Бороня ; передмова В.Л. Смілянської. – К. : Дніпро, 2010. – С. 93-115.

Гончарук М. Трудівник на ниві нашої культури  / Микола Гончарук // Слово і час. – 1992. – № 3. – С.19-22.

Письменник, етнограф, мовознавець // Сіверщина. – 2003. – 16 травня.