10 лютого 2022 року своє сімдесятиріччя святкує Олександр Іванович Кошель – відомий український художник, графік та ілюстратор дитячих книжок. Він народився у невеличкому селі Смоляж поблизу Ніжина (зараз Комарівська ОТГ Ніжинського району). З самого дитинства Сашко любив малювати, а з часом саме успадковані від батька працьовитість і від матері – любов до народного фольклору, стали фундаментом його творчості.

У 1957 році Олександр з родиною переїхав до Ніжина, де він пізніше навчався у школі № 10 та відвідував студію при Ніжинському міському Будинку піонерів. У шкільні роки Сашко вирішив професійно опанувати техніку малюнка. Це рішення привело його до художнього училища в Мінську. Викладачі відзначали працездатність і художні смаки студента Кошеля.

У 1971 році художника призвали до лав Радянської Армії. Саме на службі в авіаційній частині серед казахстанських степів і почав гартуватися національний характер, який передають його малюнки.

Після служби Олександр Іванович повернувся до рідного міста, де працював у бюро технічної естетики при головному архітекторі ніжинського заводу «Прогрес» виробничого об`єднання «Арсенал».

З 1979 року Кошель працює в галузі оформлення книг. Багато з нас росли на малюнках Олександра Івановича, бо коли батьки читали нам вірші та загадки Дмитра Білоуса, українські народні казки: «Івасик-Телесик», «Лисичка-сестричка», збірники: «Казки народів Югославії», «Турецькі народні казки», саме його малюнки допомагали нам уявляти героїв. Досягнення Кошеля не обмежуються оформленням дитячої літератури. Його руки та уява створили малюнки до творів Даля, Коцюбинського, Нечуя-Левицького, Рибакова, Маштерхізі, Жинговського і багатьох інших письменників.

Майже двадцять років Олександр Іванович віддав навчанню студентів Ніжинського училища культури і мистецтв імені Марії Заньковецької, з якими радо ділився своїми знаннями та вміннями.

Окрім ілюстрування, книг художник пише ікони, займається розробкою проєктів та оформленням іконостасів. Перший авторський іконостас Олександра Івановича милує око прихожан і відвідувачів Храму Всіх Святих у Ніжині. Другий дивовижний витвір його рук знаходиться в Cвято-Миколаївській церкві села Підлипне, м. Конотоп. Третій іконостас ніжинського художника прикрашає Церкву Михаїла і Федора в Чернігові. Четвертий можна побачити у Свято-Миколаївському Храмі села Парафіївка. Всі ці храми належать до Православної Церкви України і радо зустрінуть вас в своїх стінах.

Якщо маєте можливість найближчим часом побувати у Ніжині, раджу відвідати ексклюзивну виставку картин Кошеля Олександра Івановича, яка триватиме до 3 березня у Художньому відділі Ніжинськього краєзнавчого музею ім. Івана Спаського. Також запрошую переглянути та почитати книги, проілюстровані цим талановитим художником у Чернігівській міській бібліотеці імені М. Коцюбинського та Чернігівській міській бібліотеці для дітей ім. О. Довженка.

#hizalkoc #biblioteka.dovzhenka #Кошель_Олександр #MuseumSpaskogo #Ніжин #ілюстратор #художник #іконопис #іконостас

Підготувала Галина Шевченко, бібліограф Чернігівської міської бібліотеки ім. М. Коцюбинського.

Джерела:

Забарний О. З любов’ю у серці : нарис до кольорової вкладки «Наш вернісаж» / Олександр Забарний // Літературний Чернігів. – 2009. – 4 (48). – С. 128-С.132.

Олександр Кошель. Виставка майстра // Ніжин.City. – Режим доступу: https://nizhyn.city/…/oleksandr-koshel-vistavka-majstra

Самойленко Г.В. Кошель Олександр Іванович // Енциколопедія сучасної України. – Режим доступу: https://esu.com.ua/search_articles.php?id=1711