14 березня минає 155 років від дня народження Олексія Фльорова – видатного педагога, мовознавця, засновника та першого директора Чернігівського учительського інституту.

Народився він у 1866 році у селі Янівка Глухівського повіту Чернігівської губернії у родині священика. Згодом родина переїхала до Новгорода-Сіверського, де Олексій у 1884 році закінчив гімназію. Вищу освіту здобув у Петербурзькому історико-філологічному інституті, отримавши спеціальність викладача словесності та російської мови.

Педагогічна діяльність Олексія Фльорова почалася в Одесі, де він викладав російську мову, словесність та педагогіку у декількох навчальних закладах, а також писав статті для науково-педагогічних журналів.

У 1894 році побачила світ «Грамматика древнего церковно-славянского языка сравнительно с русским», за яку Олексія Фльорова нагородили премією імператора Петра Великого.

У 1913-1916 роках педагог працював у навчальних закладах Петербурга.

Влітку 1916 року Олексія Фльорова призначили директором новоствореного навчального закладу – Чернігівського учительського інституту. Наприкінці серпня він прибув до Чернігова та приступив до виконання своїх обов’язків. Йому довелося зіткнутися з величезною кількістю проблем: відсутністю власного приміщення, бібліотеки, обладнання, нестачею кваліфікованих викладачів тощо. 30 серпня відбулася перша педагогічна нарада, з 10 по 20 вересня провели вступні випробування. До інституту були зараховані перші 22 студенти.

Так почалася історія відомого вишу – Національного університету «Чернігівський колегіум» ім. Тараса Шевченка.

У січні 1919 року Олексій Фльоров надіслав до Комісаріату у справах Київської шкільної округи листа, в якому зазначив, що йому довелося під час війни та революції організовувати учительський інститут. Він працював 2,5 роки без відпусток у важких умовах, через це значно погіршився стан здоров’я, тож йому необхідна тривала відпустка. Після відпочинку педагог повернувся до інституту вже не на посаду директора, а став звичайним викладачем. Одночасно викладав у Чернігівському межовому технікумі. З березня 1923 року по лютий 1925 року працював у Чернігівському губернському історичному архіві.

Не стало Олексія Фльорова 5 серпня 1954 року. Його прах покоїться на старому міському кладовищі м. Чернігова.

У 2016 році в рамках декомунізації розпорядженням чернігівського міського голови “Про перейменування вулиць та провулків міста” було перейменовано вулицю Подвойського на вулицю Олексія Фльорова.

 Підготувала головний бібліограф Чернігівської ЦМБ ім. М. Коцюбинського Олена Куннова.

Джерела:

Боровик А. М. Роль О. П. Фльорова у становленні Чернігівського учительського інституту (1916-1919 рр.) / А. М. Боровик, М. А. Боровик // Сіверщина в історії України. 2013. Вип. 6. С. 427-430.

Ольховик Л. Олексій Павлович Фльоров – видатний педагог і методист кінця ХІХ – першої половини ХХ століття / Любов Ольховик // Сіверянський літопис. 2014. № 6. С. 347.