«Біль минає, краса залишається назавжди»

25 лютого виповнюється 180 років від дня народження видатного французького художника-імпресіоніста П’єра Огюста Ренуара, який подарував людству світлі, чуттєві, гармонійні картини, і кожну можна назвати гімном радості, адже з них струменить та співає світло.

Він міг би відбутись як оперний співак: молодий і в той час невідомий композитор Гуно виокремлював юнака серед інших хлопчиків церковного хору і переконував батьків у необхідності музичної освіти. Але впертий П’єр Огюст хотів робити лише те, що йому легко вдавалось.

Перші малюнки хлопчик робив на підлозі кравецькою крейдою, адже батько займався шиттям. Уже в тринадцять років він заробляв великі гроші розписом на порцеляні, шторах, оформленням кафе, а у сімнадцять – зміг купити на зароблене будинок для сім’ї. У двадцять – зрозумів, що хоче стати художником, і самотужки сплатив за навчання у Школі мистецтв.

Його не змінили гроші та слава, він не любив інтелектуалів, але цінував наукові досягнення. Кришталевий посуд вважав несправжнім, а цінними для нього були зелені пляшки для вина, адже жодна з них не була схожа на іншу; бачив багатство у темному хлібі й покритій мохом черепиці, а бідність – у підстрижених газонах і накритих чохлами меблях.

Ренуара цікавили люди, тому так багато саме портретів: рідних, друзів, улюблених моделей, власних дітей; він ніколи не пов’язував себе принципами та канонами сучасного мистецтва, тож писав що хотів і як хотів.

Наприкінці життя цей великий художник був прикутий хворобою до ліжка, міг ворушити лише руками. Однак продовжував писати прив’язаним до руки пензлем, перемагаючи страшний біль. Кращий друг Ренуара Матіс якось запитав, чому той не покине живопис, адже це важка й болісна праця. Відповідь стала крилатою фразою…

За декілька годин до смерті він попросив фарби й ідеальне полотно, аби написати принесені у подарунок квіти.

Підготувала провідний бібліограф бібліотеки ім. М. Коцюбинського Олена Рахно.

Література:

Перрюшо А. Жизнь Ренуара / Анри Перрюшо. –  Москва : Радуга, 1986. –336 с.

Ренуар Ж. Огюст Ренуар / Жан Ренуар. – Ростов-на-Дону : издательство «Феникс», 1997. – 416 с.