Бувають книги, як чарівні люди, що приваблюють до себе з першої хвилини, з першої зустрічі, з першої сторінки. Так і «Небезпечні мандри», ще не зрозумівши, що ж привертає в ясній розміреній оповіді, потрапляєш в світ доброти й мудрості цієї дивовижної філософської книги. Жанр творіння Адамса важко визначити однозначно. «Небезпечні мандри» водночас і казка, і фентезі, і навіть цілий героїчний епос!

Бібліотека-філія №1 представляє вашій увазі книгу сучасного англійського письменника Річарда Адамса (1920-2016)  «Небезпечні мандри» (переклад українською Олександра Мокровольського, 1990). Цей роман-казка вийшов 1972 року, але цікавий до цього часу. Їм захоплюються і дорослі читачі, і діти.

Це історія про пригоди кроликів, які живуть у своєму середовищі, але думають, як люди, мають власну мову, приказки, легенди. Книга письменника-натураліста про мандри кількох молодих диких кролів, які, рятуючись від смертельної небезпеки, покинули свою перенаселену домівку, вирушають в небезпечні мандри шукати собі кращої долі. Кожна мить для них сповнена небезпек, їм доводиться пережити багато випробувань, здолати не одну перешкоду та проявити власну хоробрість, хитрість, благородство і довести важливість дружби і взаємовиручки. І невідомо, чи досягнуть вони заповітної мети…

Книгу «Небезпечні мандри» можна читати всією сім’єю: і в десять років, і в  двадцять, і в поважному віці. Чому? Тому, що в книзі є замасковані натяки і проблеми, які дитина не в змозі помітити і зрозуміти. Річард Адамс переймається високогуманiстичним пафосом: життя на Землі можливо зберегти лише за умови гармонійного, рівноправного співіснування «дикої» природи та людської цивілізації.  Або: Чи гідно для кроля (читай, людини) покладатися на милість долі, ховати голову в пісок і навіть не намагатися вирватися з важких обставин? Адамс дає однозначну відповідь: за власне благополуччя і життя потрібно боротися до останнього.

«Небезпечні мандри» – дуже світла книга. Кожна сторінка дихає любов’ю до пухнастих мандрівників.  Справжні герої і багато пригод, можна не сумніватися, що і дітям, і дорослим така книга припаде до душі. Як констатує Інтернет – це одна з найкращих книжок, написаних у ХХ столітті. «Вона посідає достойне місце в одному ряду з творами Антуана де Сент-Екзюпері, Рея Бредбері, Річарда Баха та інших знаменитих письменників». Привертають увагу  епіграфи перед кожним розділом книги. Це цитати з відомих  «серйозних» творів та філософських трактатів: з Шекспіра, Есхіла, Єйтса, Наполеона Бонапарта, Томаса Мелорі, Достоєвського і навіть з Біблії. Обрані фрази розкривають головну проблему розділу, якому передують. В цілому ж, «Небезпечні мандри» – це цікава, красива історія, яка вчить  визнавати власні помилки, чути і прислухатися до інших, брати на себе відповідальність як за власне життя, так і за долю товаришів. Річард Адамс написав справжню оду дружбі, взаємоповазі і готовності прийти на допомогу.