«Це була прекрасної душі людина, надзвичайно чемна й співчутлива, великий учений з дивовижною працездатністю, великий знавець української мови, різносторонньо освічений, видатний громадський діяч нашої багатостраждальної України». Такими словами згадував Сергія Єфремова народний вчитель Михайло Татусь, якому випала доля ділити камеру в Ярославському політізоляторі разом із вченим.

Літературна спадщина Сергія Єфремова лише в шевченкознавстві налічує більш як сто праць, але в жодній з пізніших робіт про Шевченка і навіть в шевченківському словнику не було цього прізвища. Виходили хронічки життя та творчости Михайла Коцюбинського, Лесі Українки, зібрання листів, бібліографічні довідники, але годі було й там шукати ім’я видатного письменника. Чому ж так сталося?

Сергій Олександрович Єфремов народився 6 жовтня 1876 року в селі Пальчику Звенигородського повіту Київської губернії (тепер Катеринопільський район Черкаської області, України) у родині священника Олександра Олексійовича Єфремова та Одарки Дмитрівни (в дівоцтві Крамаренко). І батько, і мати походили зі священницьких родин. Цікаво, що один з предків Сергія, щоб отримати парафію, мусив первісне прізвище Охріменко перелицювати на російське Єфремов (Охрім — Єфрем).

У 1891–1896 роках Сергій навчався в Київській духовній семінарії, згодом закінчив юридичний факультет Київського університету святого Володимира.

Політичну діяльність розпочав у студентські роки, ставши членом Загальної української безпартійної демократичної організації. Наприкінці 1904 року разом із Б. ГрінченкомМ. ЛевицькимФ. Матушевським та іншими створив Українську радикальну партію, яка в 1905 за його ініціативою об'єдналася з Українською демократичною партією, отримавши назву Українська демократично-радикальна партія1905 року очолив роботу зі створення Української селянської спілки та підготовки Всеукраїнського селянського з'їзду. Наступного року за інціативи С. О. Єфремова та інших була утворена Всеукраїнська учительська спілка (ВУУС) — професійно-політична українська організація вчителів і діячів народної освіти. У 1908 став одним із засновників і активним діячем Товариства українських поступовців. Співпрацював із багатьма українськими періодичними виданнями: «Зоря», «Правда», «Записки НТШ», «Киевская старина», «Літературно-науковий вісник», «Рада», «Нова рада», «Україна», «Украинская жизнь» та ін. Друкував у них статті публіцистичного й історико-літературного характеру. У 1895—1918 — один із засновників видавництва «Вік».

Однак, громадська діяльність Єфремова, незважаючи на її активність і багатогранність, залишалася все-таки другою «спеціальністю». Перша – то таки наука: історія та теорія літератури.

За гострі публіцистичні виступи на захист української національної культури й політичних свобод у дореволюційний період його неодноразово заарештовувала російська влада.

 «Його мрією було бачити Україну вільною, освіченою, а не такою, якою вона була за царату, або яку з неї зробили большевики», – згадував Михайло татусь. 

«Проста людина поставлена в таку залежність від держави, що перестає існувати як особистість; селянство приречене тільки на вимирання, бо держава забирає всю його продукцію; в суспільному житті панують брехня, доноси, провокації, пошлість, які становлять головні риси системи… За таких умов держава не зможе розвиватися, вона або задушить суспільне життя і сама загине, або суспільне життя знищить державу… Не приймаю системи, на брехні й провокації, на світовому дурилюдстві заснованої». Так академік писав про більшовицьку владу.

Наприкінці 1928-го, відчуваючи, що влада розправиться з ним, Сергій Єфремов написав у щоденнику: «Каятись не буду, отже перспектива виявляється: мандрівочка, і мабуть неблизька, пахне». 21 липня 1929 в Києві Єфремова заарештували й звинуватили в організації та керівництві СВУ. У квітні 1930 засуджений до 10-річного ув'язнення з суворою ізоляцією. Перші 7 років ув'язнення відбував у Ярославському політізоляторі, потім його переведено до Володимирської тюрми.

Загинув Сергій Єфремов 10 березня 1939 року (за три місяці до закінчення терміну покарання) у Володимирській в'язниці ГУДБ у російському м. Володимир. Проте, деякі дослідники схиляються до думки, що інформація про смерть науковця сфальсифікована – таким чином влада «розвантажувала» 1937 рік. Михайло Татусь у своїх спогадах зазначав: «…під час своїх подорожей по Україні, після свого звільнення, всюди розпитував про нього. Але скрізь була одна відповідь, що з 1937-го р. не було про нього жадних певних вісток».

Пленум Верховного суду УРСР 11 серпня 1989 року реабілітував Сергія Єфремова разом з усіма, засудженими у справі СВУ, оскільки в його діях не виявлено складу злочину. Але і цей процес не був простим: коли прокурор Української республіки надіслав до Верховного суду протест з вимогою скасувати вирок щодо Єфремова та інших засуджених і закрити справу за відсутністю складу злочину, це викликало заперечення і відповідні звернення до ЦК КПУ науковців з інституту марксизму-ленінізму, окремих істориків тощо.

Сергій Єфремов – одна з жертв нелюдів, які прикривалися красивими гаслами, «руським миром» та «братніми народами», жорстоко й безпощадно винищуючи найкращих українських діячів культури та науки. Вклад Єфремова в історію та теорію літератури, хоч і міг стати ще більшим, є неоціненним. Проте його ім’я звучить недостатньо часто й голосно, тому запрошуємо вас ознайомитися з його щоденниками, публіцистикою та думками, до яких і сьогодні варто прислухатися.

Підготувала Мельник Анна, бібліографка Чернігівської ЦБ ім. М.  Коцюбинського.

Бібліографія:

Татусь М. Доля академіка С.О.Єфремова / Михайло Татусь // Український засів. – 1995. – №7-9. – С. 93-102.

Єфремов С. Щоденник. Про дні минулі (спогади) / Сергій Єфремов. – Київ. – 2011. – 792 с.

Єфремов С. Щоденники 1923-1929 / Сергій Єфремов // Київ. – 1997. – 848 с.

Єфремов С. Початок нової доби: радівська публіцистика : березень – серпень 1917 / Сергій Єфремов ; упоряд. М. І. Цимбалюк. – Київ. – 2011. – 382 с.

Єфремов С. Публіцистика революційної доби (1917–1920 рр.). У двох томах. Том 1. 9 березня 1917 р. – 28 квітня 1918 р. / Сергій Єфремов ; упоряд.: В. Верстюк, Г. Басара-Тиліщак, В. Бойко, В. Скальський. – Київ. – 2013. – 648 с.

Єфремов С. Публіцистика революційної доби (1917–1920 рр.). У двох томах. Том 2. 9 травня 1918 р. – 30 травня 1920 р. / Сергій Єфремов ; упоряд.: В. Верстюк, Г. Басара-Тиліщак, В. Бойко, В. Скальський. – Київ. – 2014. – 544 с.

Балабольченко А. Сергій Єфремов. Повернення із забуття / Анатолій Балабольченко // Київська старовина. – 2006. – № 5. – С. 107-147.

Балабольченко А. Сергій Єфремов. Повернення із забуття / Анатолій Балабольченко // Київська старовина. – 2006. № 6. – С. 131-141.

Шумило Н. На сторожі класичного та виваженого : розмова з приводу книжки / Наталя Шумило // Слово і час. – 1994. – № 7. – С. 53-60.

Наєнко М. Сергій Єфремов і його історико-літературна концепція / Михайло Наєнко // Українська мова і література в школі. – 1992. – № 7-8. – С. 7-10.

#ЄвремовСергій #публіцистика #публіцист #письменник #розстріли #теоріялітератури #репресії #літературознавець #щоденник #історик