100 років тому, 9 листопада 1921 року, народився Віктор Чукарін – легендарний український спортсмен, один з найтитулованіших гімнастів світу.
Віктора Чукаріна часто називали людиною надможливостей. Чому? Тому що свої 11 олімпійських нагород, із яких 7 золотих, він отримав маючи за плечима 17 нацистських концтаборів, в тому числі й Бухенвальд.
Гімнаст робив помітні успіхи в спорті ще до початку німецько-радянської війни. В 1940 році він став чемпіоном України та отримав звання «Майстер спорту СРСР».
Коли почалася війна, двадцятирічний Віктор Чукарін пішов добровольцем на фронт, але воювати йому довелося недовго: під час боїв під Полтавою у вересні 1941 року він отримав важке поранення і потрапив у полон. На руці спортсмена з’явилося татуювання – номер 10491. Він працював в каменоломнях, неодноразово намагався втекти, але його повертали та жорстоко били. Зрештою Чукаріну пощастило потрапити на ферму до німецької родини Брунсів. Завдяки їхньому доброму ставленню Віктору і вдалося вижити.
Наприкінці війни Чукарін разом з іншими полоненими опинився на баржі, яку нацисти мали намір підірвати, але вибухівка не спрацювала, а бранців вчасно помітили англійці та врятували.
Повернувшись додому й витримавши на додаток до нацистського полону пів року виснажливих перевірок радянськими службами держбезпеки, він важив близько 40 кілограмів. “Я був такий худий і страшний, що навіть рідна мати визнала мене тільки намацавши на голові рубець, що залишився в мене з дитинства після падіння зі скирти”, – згадував пізніше спортсмен.
Майже ніхто не вірив, що пройшовши стільки випробувань, Віктор Чукарін зможе відновитися й повернутися в спорт, але цілеспрямованість, наполегливість, правильно підібрані тренування та навантаження зробили свою справу. У 1948 році гімнаст здобув перемогу на чемпіонаті УРСР, у 1949 році став чемпіоном СРСР зі спортивної гімнастики, підтверджував це звання в наступні роки і до 1956 року завоював на чемпіонатах СРСР 13 золотих медалей.
У 1952 році Віктор Чукарін уперше взяв участь в Олімпійських іграх, що проходили у Ґельсинках, і виборов шість медалей: чотири золоті (в командній першості, абсолютній першості, у вправах на коні й опорному стрибку) та дві срібні – на кільцях і брусах. Після такого дивовижного результату можна було завершити спортивну кар’єру, але гімнаст відчував у собі сили для нових перемог.
На Олімпіаді 1956 року в Мельбурні Віктор Чукарін, у поважному для спортсмена 35-річному віці, вдруге став абсолютним олімпійським чемпіоном, виборовши перемогу у молодшого на десять років японця, а також здобув золоті медалі в командній першості й на брусах, срібну та бронзову медалі – у вільних вправах.
Коли гімнаст вже був всесвітньо відомою спортивною знаменитістю, він отримав листа від родини Брунсів з Німеччини, котрі упізнали його за фотографіями в газетах. Віктор Чукарін хотів відвідати сім’ю, яка допомогла йому вижити під час війни, але навіть статус багаторазового олімпійського чемпіона не допоміг йому, синові «ворога народу» та колишньому військовополоненому, виїхати. Країну він міг полишати тільки у складі офіційних делегацій та під пильним наглядом спецслужб.
По завершенні спортивної кар’єри Віктор Чукарін почав викладати у Львівському інституті фізичної культури, де колись навчався сам. Він виховав багатьох талановитих гімнастів, розробив нові методики тренувань, написав дві книги – «Путь к вершинам» і «Путь к майстерству».
Помер олімпійський чемпіон у 1984 році у віці 62 років після тривалої боротьби з онкологією, похований на Личаківському кладовищі у Львові.
Спортивні досягнення Віктора Чукаріна – справжній подвиг, приклад мужності, стійкості та волі до життя!
Джерела:
Легендарний український гімнаст : до 100-річчя від дня народження В. І. Чукаріна (1921-1984) // Календар знаменних і пам’ятних дат. – 2021. – № 4. – С. 47-55.
Віктор Чукарін. Двічі абсолютний олімпійський чемпіон з концтабору. – Режим доступу: https://www.noc.lviv.ua/novyny/29681.
Чукарін Віктор Іванович. – Режим доступу: https://cutt.ly/STyOPhz.
Фото з відкритих джерел.
Підготувала Олена Куннова, головний бібліограф Чернігівської міської бібліотеки ім. М. Коцюбинського.
#Чукарін #спортсмен #олімпійськийчемпіон #олімпійськічемпіони #видатніукраїнці #українськийспорт #спортивнагімнастика #Личаківськекладовище #Олімпіада #олімпійськіігри #гімнаст #Чукарин #чемпіон #концтабір #Бухенвальд #олімпійськінагороди