125 років тому, 25 квітня 1896 року, в своїй іжевській лабораторії загинула відома вчена-хімік Віра Богдановська-Попова. Скляне обладнання не витримало нагріву, уламки розлетілися та поранили дослідницю, пішло швидке отруєння, що призвело до летального результату. Жінці було лише 28 років. Перед смертю вона попросила чоловіка поховати її на Чернігівщині.

Віра Євстафіївна Богдановська народилася у 1867 році в Санкт-Петербурзі в родині відомого російського хірурга. З дитинства цікавилася наукою, навчалася в Смольному інституті та на Бестужевських курсах. Продовжила освіту в Женевському університеті у Швейцарії, де згодом захистила дисертацію на тему «Дослідження дибензилкетона» та стала доктором хімії.

Восени 1895 року Віра одружилася з генералом Яковом Поповим, котрий походив з чернігівських дворян та мав родовий маєток у с. Шабалинів Сосницького повіту Чернігівської області. Подружжя часто навідувалося на батьківщину чоловіка. Власним коштом вони побудували у Шабалинові чотирикласну школу, ремісниче училище та фельдшерсько-акушерський пункт.

Яків Кузьмич важко переживав втрату коханої дружини. Після відспівування в Олександро-Невському соборі в Іжевську, він перевіз тіло дружини на Чернігівщину. Над її могилою у 1897 році було встановлено надгробок у вигляді носової частини корабля – цегляна палуба з металевою щоглою, увінчаною хрестом. Сходи, що ведуть до могили, утворюють арку, під якою обеліск з фотомедальйоном і гранітною дошкою з меморіальним текстом.

У 1899 році до села було привезено пам’ятник, виготовлений, імовірно, у Римі скульптором Оскаром Спальмахом. Образ вийшов живий: Віра немов би на хвилину відірвалася від книги, сидячи в м’якому кріслі. Але на могилі статую так і не встановили, зараз вона знаходиться у Сосницькому краєзнавчому музеї.

Під час подій 1917 року гробницю пограбували. Останки вченої витягнули з труни, зняли дорогоцінні прикраси та поховали тіло десь неподалік.

Яків Попов після смерті дружини вирішив залишити службу та назавжди покинути Іжевськ. В пам’ять про дружину він передав 15 тисяч карбованців Бестужевським жіночим курсам для допомоги малозабезпеченим слухачкам. Шабалинівські учні за успіхи в навчанні наділялися десятиною землі. Крім того, він видав двотомник белетристичних творів дружини, а також підготовлений нею підручник з хімії.

Джерела:

Перша жінка-хімік / підгот. Ірина Ломонос // Місто. – 2007. – № 7.

Половникова С. Хоч і коротке їй судилося життя / С. Половникова // Деснянська правад. – 2002. – 14 листопада.

Свистун Г. Мандрівка до могили жінки-вченої / Г. Свистун // Сіверщина. – 2007. – 26 жовтня.

Чернігівщина : енциклопедичний довідник. – К., 1990. – С. 78-79.

Підготувала головний бібліограф Чернігівської міської бібліотеки ім. М. Коцюбинського Куннова Олена

#Віра_Богдановська_Попова #хімік #дослідження #химик #Сосницькийрайон #могилаБогдановськоїПопової #надгробок #могила #склеп #поховання #ВераБогдановскаяПопова