Сьогодні у рубриці «Чернігів на сторінках книг» пропонуємо вам ознайомитись із уривками художньо-документальної повісті українського письменника Віталія Леуса «За хмарами завжди сонце». До книги увійшли повісті «За хмарами завжди сонце» і «Саша + Тамара = ?», а також великий цикл оповідань, створених автором у зрілому віці.«Я чула таку легенду, – мовила Тамара, – мали будувати в Чернівцях. Зверни увагу: Чернігів і Чернівці мають один корінь – черн.
Так ось ці документи і кошторис було помилково надіслано до Чернігова. Розпочалося будівництво. А потім, у Києві, ніби схаменулися. Але все уже було закручено. У столиці махнули рукою, мовляв, гаразд, будуйте вже. Так і виріс цей вокзал у нашому місті» [113] (про Залізничний вокзал).«Є в Чернігові вулиця Комсомольська. Свій початок бере від обласного психоневрологічного диспансеру, спорудження якого розпочалося ще у вісімнадцятому столітті, і впирається прямо в бетонні мури слідчого ізолятора, над яким також прошуміло не одне століття.
До визначних пам’яток вулиці можна віднести Воскресенську церкву, Народний будинок і будинок працелюбства, в якому тепер утримуються обласні організації ТСОУ, професійний ліцей залізничного транспорту. Поміж виструнчилися різноманітні будинки – від п’ятиповерхівок до дерев’яних одноповерхових, зведених, певне, ще сто років тому. Люди старшого покоління пам’ятають: в роки німецько-фашистської окупації вулиця носила назву Гітлерштрассе. На ній містилися німецькі установи, нею двічі на тиждень критою автомашиною з в’язниці везли на страту нескорених чернігівських патріотів.
На відтинку вулиці від диспансера до Центрального ринку кожного дня, окрім понеділка, збираються люди похилого віку – худі, зморшкуваті, з похилими плечима бабусі і сивобороді у фетрових капелюхах дідугани. З усіх куточків міста стікаються сюди люди і у валізах, а чи на «кравчучках» привозять чи приносять свій нехитрий товар, який давно вже вийшов з ужитку. Коли неквапом пройдеш поміж двома рядами, очі розбігаються: немов у музеї» [315-316]
1 зображення – Залізничний вокзал. Режим доступу: https://www.gorod.cn.ua/…/711-staryi-chernigov-sbornik…
2 зображення – Залізничний вокзал Чернігова в глибині років. Режим доступу: https://cheline.com.ua/…/zaliznichnij-vokzal-chernigova…
3 зображення – зруйнований Залізничний вокзал під час окупації. Режим доступу:https://cheline.com.ua/…/rozbomblenij-vokzal-chernigova…
4 зображення – вулиця Реміснича. Режим доступу: https://cheline.com.ua/…/na-vulitsyu-remisnichu…
5 зображення – колишній вигляд вулиці Ремісничої. Режим доступу: https://format.cn.ua/…/vulici_starogo…/2015-11-21-2252
Леус В.М. Долі конем не об’їдеш / В.М. Леус ; ред. : С.В. Дзюба, В.М. Сапон. Житомир: О. О. Євенок. ТОВ «Бук-Друк», 2017. – 464 с. Режим доступу: https://cg.gov.ua/…/12/docs/Doli_konem_ne_obidesh-Leus.pdf