Анна Франк

Чер 14, 2021

«Для мене це дуже особливе відчуття – писати щоденник. Не тільки тому, що я ще ніколи не вела щоденник, але й тому, що, як мені здається, згодом ані я сама, ані хто-небудь інший не буде цікавитись думками тринадцятирічної школярки», – Анна Франк.

12 червня 1929 року народилася Анна Франк – дівчина з єврейської  сім’ї, історія якої відома у всьому світі. Вона вела щоденник понад два роки, переховуючись від нацистів в одному з будинків Амстердама.

Нотатки Анни містять не тільки страшні факти з життя під час Другої світової війни, але й свідчення, роздуми про дискримінацію, расизм та геноцид.

 «Після травня 1940 року добрі часи закінчилися. Спочатку була війна, капітуляція, потім замарширували німці. Важкі часи настали для нас, євреїв», – Анна Франк.

Щоденник дівчинки-підлітка – це страшна історія очима дитини, про те, що творять дорослі люди.

Анна почала писати щоденник на своє день народження – 12 червня 1942 року, а останній запис датується 1 серпня 1944 року, адже 4 серпня німецька поліція знайшла сховище й заарештувала євреїв.

Спочатку дівчинка писала сама для себе. Згодом, коли почула по радіо міністра освіти Нідерландів, який говорив про те, що необхідно зібрати всі документальні матеріали про страждання людей під час нацистської окупації, Анна почала переписувати щоденник, бо мріяла видати книгу. Нецікаві факти викреслювала, додаючи нові епізоди. Вона одночасно вела два щоденника, які в науковому виданні отримали назву «Варіант А» та «Варіант Б».

«Те, що ми ніколи не можемо виходити на вулицю, пригноблює мене більше, ніж я можу описати, до того ж я дуже боюся, що нас знайдуть та розстріляють. Це, звичайно, не дуже приємна перспектива», – Анна Франк.

Дівчина не по-дитячому розмірковувала про війну, людей, події, які відбуваються у всьому світі, ставлячи людству діагноз – божевілля. І одна з її найяскравіших цитат і досі залишається актуальною: «Чому кожного року люди витрачають на війну мільйони, а на медицину, художників, бідноту не зостається і копійки? Чому люди мають голодувати в той час, коли в інших країнах світу марнуються гори продуктів? О, чому ж люди такі божевільні?»

Підготувала Примоченко Анастасія, бібліограф Чернігівської ЦБ імені М. М. Коцюбинського. 

Джерела:

Франк А. Щоденник / Анна Франк. – К. : Сфера, 1999. – 279 с.

Урок історії. Анна Франк. – Амстердам : Товариство «Анни Франк», 2001. – 94 с.