3 червня 1908 року народився видатний археолог та історик, автор праці «Древности Чернигова» Борис Рибаков.

Вчений приїхав до Чернігова у 1944 році з мандатом Інституту археології Академії наук СРСР, з 1946 року розпочав археологічні дослідження стародавніх Чернігова та Любеча.

Завдяки власній багаторічній роботі, літописним даним, відкриттям українських колег, Борис Рибаков визначив час заснування Чернігова – VII століття.

У 1990 році наше місто пишно відсвяткувало своє 1300-річчя. Підґрунтям для святкування стали наукові дослідження Бориса Рибакова.

«Роботи археологів останніх часів розсунули хронологічні рамки існування Чернігова, виявивши тут стародавні шари VII ст. н. е., що дає право в 1990 р. відзначити 1300-річний ювілей міста.

У середні століття Чернігів був стольним градом великого князівства, кордони якого на півночі проходили через вятичські ліси, ледь не досягаючи Москви, а на півдні збігалися зі спільними кордонами Російської землі. В епоху “Слова о полку Ігоревім” він являв собою щось на зразок столиці Дніпровського Лівобережжя, об’єднуючи Чернігівські та Сіверські землі. Наявність навколо стародавнього Чернігова великого некрополя з князівськими й боярськими курганами, найбагатшими на Русі, збереження на його території найдавніших пам’яток архітектури – все це надає Чернігову особливу цінність як важливого об’єкту різнобічного вивчення». (Борис Рибаков, звернення до читача у збірці документів та матеріалів «Чернігову 1300 лет», переклад з російської).

У Любечі Борис Рибаков працював упродовж 1957-1960 років, зробив проєкт реконструкції стародавньої фортеці на Замковій горі, де в 1097 році відбувся з’їзд давньоруських князів.

На вшанування видатного вченого у 1986 році йому було надано звання Почесного громадянина Чернігова.

У 2013 році на мапі Чернігова з’явилася вулиця Академіка Рибакова.

«Тим чернігівцям, хто спілкувався з академіком Рибаковим, ніколи не забути його небайдужого ставлення до наших проблем, пов’язаних з виявленням, вивченням і збереженням пам’яток історії Чернігова – окраси стародавнього міста. Можливо, так було тому, що наша чернігівська земля стала для Бориса Олександровича рідною». (Андрій Карнабед).

***

Відкривач чернігівських таємниць // Біла хата. – 2008. – 5 червня.

Карнабед А. Археолог, вчений, людина (Борис Олександрович Рибаков. 1908-2001) / Андрій Карнабед // Почесні громадяни Чернігова. – Ніжин : «Видавництво «Аспект-Поліграф», 2004. – С. 67-70.

Підготувала головний бібліограф Чернігівської ЦМБ ім. М. Коцюбинського Олена Куннова

#Борис_Рибаков #археологи #археологія #історіяЧернігова #вулицяАкадемікаРибакова #ПочеснігромадяниЧернігова #археологіяЧернігова #Любеч #Замковагора #Чернігову1300 #заснуванняЧернігова #археология #БорисРыбаков #ДревностиЧернигова #СтародавнійЧернігів #Карнабед #розкопки