Щорічно 24 травня святкуємо День слов’янської писемності, який був заснований на честь пам’яті про Кирила та Мефодія.

Брати-просвітителі народилися в Македонії в місті Фессалоніки (нині Салоніки, Греція) у родині воєначальника й за походженням були болгарами. Однак, свої життя вони присвятили релігії, слов’янській писемності та перекладу святого письма.

Займаючись просвітницькою діяльністю, Кирило та Мефодій прийшли до Київської Русі, аби сформувати алфавіт, писемність та розповсюдити православну віру.

Спочатку було розроблено письмо «глаголиця», однак воно було доволі складним та незручним. «Глаголиця мала специфічний вектор: з одного боку, це самостійна система письма для мов, що раніше не мали писемності. А з другого – зовсім не схожа на латину й греку, вона була екзотичною», — писав у своїй статті «Вектори української орфографії» Лесь Болей. Згодом виникла кирилиця – удосконалена версія глаголиці, яку назвали на честь Кирила. Для її створення за основу взяли грецький алфавіт із додаванням глаголиці. 

Саме кирилиця стала основою для абеток різних слов’янських мов. У нашому місті ви можете на власні очі побачити книги, які вручну були написані старослов’янською мовою в Чернігівському обласному історичному музеї ім. В. В. Тарновського та Чернігівському колегіумі.

Підготувала Примоченко Анастасія, бібліограф бібліотеки імені М. М. Коцюбинського

Список використаних джерел:

Крижанівська О. І. Історія української мови : Історична фонетика. Історічна граматика : навч. посіб. / О. І. Крижанівська. – Київ : Видавн. центр «Академія», 2010. – 248 с.

Русанівський В. М. Історія української літературної мови / В. М. Русанівський. – К. : АртЕк, 2002. – 424 с.

Чижевський Д. І. Порівняльна історія слов’янських літератур : у двох кн. / Д. І. Чижевський. – К. : Видавн. центр «Академія», 2005. – 288 с.

Белей Л. Вектори української орфографії : як установлювалися норми письма від Кирила й Мефодія до сьогодення / Лесь Белей // Український тиждень. – 2020. – № 36. – С. 40-43.

Огієнко І. Повстання азбуки і літературної мови у слов’ян / Іван Огієнко // Хроніка 2000 : Україна освітня: історія, персоналії, поступ : укр. культуролог. альм. – Київ, 2007. Вип. 71. – С. 24-86.