Дмитро Тась

Січ 31, 2022

28 січня (10 лютого) 1901 року в Чернігові народився один з найкращих новелістів ХХ століття Дмитро Могилянський, у літературних колах відомий як Дмитро Тась.

Його батько, видатний письменник Михайло Могилянський, з ранніх років знайомив дітей з поезією, культурою, спонукав вчити іноземні мови. Сестра Дмитра Лідія (Ладя) увійде в українську літературу як талановита поетеса.

Спочатку родина жила у Петербурзі, а з 1917 року – в Чернігові на вулиці Сіверянській неподалік від родини Коцюбинських. Дмитро закінчив Чернігівську гімназію та Чернігівський педагогічний інститут. Перші вірші опублікував у 1918 році на сторінках «Черниговской земской газеты». Згодом були публікації у збірках «Голод» (Чернігів, 1919), «Квартали» (Харків, 1924) та інших виданнях.

У 1925 році Дмитро переїхав до Києва, з 1930 року жив і працював у Харкові. Був літературним співробітником у видавництві «Радянська школа», часописах «Пролетарська Правда», «Знання», «Соціалістична Харківщина», «Піонерія» та інших. Видав дві збірки оповідань «Ведмеді танцюють» (1927 р.) і «Сад» (1930 р.), перекладав українською мовою твори Антона Чехова.

Наприкінці січня 1938 року Дмитра Тася заарештували за звинуваченням в «активній контрреволюційній роботі на Україні» та засудили до розстрілу. 28 лютого вирок було виконано. Трагічна доля спіткала і його сестру, поетесу Ладю Могилянську, яку розстріляли влітку 1937 року за сфабрикованим обвинуваченням органами НКВС.

Ще в горах Болдиних крізь сон

Дрімають келії чернечі,

Дзвіниці Троїцької плечі

Орнаментують злами грон.

І тиша сіється снігами,

В ярах навколюшки стає,

І навшпиньках іде за нами,

Й шепоче тихо про своє…

Ось тут, мов дим, пливли з долин

Десенські піняві тумани,

Інтимних далів рух і плин,

Завіса вічної омани…

(Дмитро Тась. З вірша «На могилі Коцюбинського»)

Джерела:

Кузнєцова Т. Гідний нащадок славного українського роду : (до 115-річчя з дня народження Дмитра Тася) / Тетяна Кузнєцова // Чернігівський літературно-меморіальний музей-заповідник : [сайт]. – Режим доступу: http://surl.li/lbfo.

Невідоме Розстріляне Відродження : антологія / упоряд. та передм. Ю. П. Винничука. – Харків : Факт, 2016. – 763 с.

#родинаМогилянських #ДмитроМогилянський #ЛадяМогилянська #репресії #видатнічернігівці #відомічернігівці #письменник #розстрілянеВідродження

Підготувала Олена Куннова, головний бібліограф Чернігівської міської бібліотеки ім. М. Коцюбинського.