Дмитро Тась

Лют 16, 2021

10 лютого (за новим стилем) 1901 року у Чернігові народився один з найкращих новелістів ХХ століття Дмитро Могилянський, у літературних колах відомий як Дмитро Тась.

Його батько, видатний письменник Михайло Могилянський, з ранніх років знайомив дітей з поезією, культурою, спонукав вчити іноземні мови. Сестра Дмитра Лідія (Ладя) увійде в українську літературу як талановита поетеса.

Спочатку родина жила у Петербурзі, а з 1917 року – у Чернігові. Дмитро закінчив Чернігівську гімназію та Чернігівський педагогічний інститут. Перші вірші опублікував у 1918 році у чернігівській земській газеті. Потім були публікації у збірках «Голод» (Чернігів, 1919), «Квартали» (Харків, 1924) та інших виданнях.

У 1925 році Дмитро переїхав до Києва, з 1930 року жив і працював у Харкові. Був літературним співробітником у видавництві «Радянська школа», часописах «Пролетарська Правда», «Знання», «Соціалістична перебудова», «Піонерія» та інших. Видав дві збірки оповідань «Ведмеді танцюють» (1927 р.) і «Сад» (1930 р.), перекладав українською мовою твори Антона Чехова.

Наприкінці січня 1938 року Дмитро Тась був заарештований. Його звинуватили в «активній контрреволюційній роботі на Україні» та засудили до розстрілу. 28 лютого вирок було виконано. Трагічна доля спіткала і його сестру, поетесу Ладю Могилянську, яка була розстріляна улітку 1937 року за сфабрикованим обвинуваченням органами НКВС.

Ще в горах Болдиних крізь сон
 Дрімають келії чернечі,
 Дзвіниці Троїцької плечі
 Орнаментують злами грон.
 І тиша сіється снігами,
 В ярах навколюшки стає,
 І навшпиньках іде за нами,
 Й шепоче тихо про своє…
 Ось тут, мов дим, пливли з долин
 Десенські піняві тумани,
 Інтимних далів рух і плин,
 Завіса вічної омани…

(Дмитро Тась. З вірша «На могилі Коцюбинського»)

Джерела:

Кузнєцова Т. Гідний нащадок славного українського роду : (до 115-річчя з дня народження Дмитра Тася) / Тетяна Кузнєцова // Чернігівський літературно-меморіальний музей-заповідник : [сайт]. – Режим доступу: http://surl.li/lbfo.

Невідоме Розстріляне Відродження : антологія / упоряд. та передм. Ю. П. Винничука. – Харків : Факт, 2016. – 763 с.

Підготувала головний бібліограф Олена Куннова.