Ференц Ліст

Жов 25, 2021

22 жовтня минає 210 років від дня народження Ференца Ліста, одного з найвеличніших піаністів ХІХ століття.

Народився майбутній музикант у селищі Добор’ян (тепер це комуна Райдінг в Австрії), був єдиною дитиною в родині. Батько з ранніх років займався з сином музикою. Коли талановитому хлопчику було 8 років, він виступив на публічному концерті та відчув перший успіх. Батьки зрозуміли, що Ференцу потрібне серйозне навчання, тому вирішили переїхати до Відня.

У Відні Ференц брав уроки у відомих композиторів Карла Черні та Антоніо Сальєрі. Юний піаніст викликав справжній фурор у віденської публіки. Одного разу сам Бетховен, вражений віртуозною імпровізацією Ференца, поцілував його після виступу.

У 1823 році Ференц з батьками вирушив до Франції, щоб вступити до Паризької консерваторії, але тут їх спіткала невдача – двері закладу були відчинені тільки для французьких дітей. Попри це, батько вирішив залишитися в країні, а щоб подолати матеріальну скруту, постійно організовував синові виступи. Ференц почав писати власні музичні твори. В 14 років він створив оперу «Дон Санчо, або Замок любові», що була поставлена у 1825 році в Паризькій опері.

У 1827 році батько Ференца помер. Молодий музикант важко переживав втрату, перебував у депресії, з якої вийшов тільки під час подій Липневої революції 1830 року. Ференц Ліст написав «Революційну симфонію» та відродив концертну діяльність. Він спілкувався з Гектором Берліозом, Ніколо Паганіні, Александром Дюма, Жорж Санд, Віктором Гюго та іншими своїми видатними сучасниками. Також піаніст наполегливо вдосконалював власну техніку виконання, багато подорожував та гастролював.

Впродовж 1837-1847 років Ференц Ліст об’їхав Європу. В 1847 році побував у багатьох українських містах: Києві, Львові, Чернівцях, Житомирі, Одесі, Миколаєві та інших. На створення фортепіанних п’єс «Українська балада» та «Думка» його надихнули українські народні пісні «Ой, не ходи, Грицю» та «Віють вітри, віють буйні».

У Києві музикант познайомився з княгинею Кароліною Вітгенштейн. Ліст вже мав за плечима декілька бурхливих романів та трьох позашлюбних дітей. Кароліна була одружена та мала доньку. Все це не завадило їм покохати один одного. Жінка покинула чоловіка та оселилася разом із Ференцом у німецькому Веймарі. На жаль, через активний супротив чоловіка, Кароліна довго домагалася розлучення, потім Папа Римський не дозволив повторне вінчання. Княгиня та знаний піаніст так і не стали законними чоловіком і дружиною, але їхні стосунки тривали до смерті Ференца Ліста. Навіть коли вони жили нарізно, листувалися. Кароліна пережила музиканта лише на пів року.

Востаннє Ференц Ліст виступив 19 липня 1886 року в Байройті, де його дочка Козіма організувала фестиваль у пам’ять про свого чоловіка, відомого композитора Ріхарда Вагнера, а 31 серпня піаніст помер від двостороннього запалення легень.

За свою близько 60-річну творчу діяльність Ференц Ліст створив понад 1300 музичних творів, збагатив та вдосконалив засоби музичного мистецтва.

«Все життя він присвятив служінню вищим цілям мистецтва, його прогресу …» (Цезар Кюї)

Підготувала Олена Куннова, головний бібліограф Чернігівської ЦМБ ім. М. Коцюбинського.

Джерела:

Александрова В. Ференц Лист / Вера Александрова, Евгений Мейлих. – Л. : Музыка. – 128 с.

Гандзій О. «Княгиня пожертвувала 100 рублів, хоч інші глядачі залишали не більше рубля» : Ференца Ліста називали людиною з перевернутими догори долонями / Олександр Гандзій // Країна. – 2016. – № 42. – С. 47-50.

Рацкая Ц. Ференц Лист / Цецилия Рацкая. – М. : Музыка, 1969. – 254 с.

Композитор дав останні концерт // Gazeta.ua. 2021. 19 липня. – Режим доступу: https://gazeta.ua/…/_kompozitor-dav-ostannij…/1042994

#піаніст #музикант #композитор #Ференц_Лист #музыка #FranzLiszt #Liszt #пианист