«Хороша книга не та, яка думає за тебе, а та, яка змушує тебе думати»
28 квітня виповнюється 95 років американській письменниці Гарпер Лі.
Її називали авторкою одного роману, адже протягом довгого часу її єдиним твором був «Вбити пересмішника», що вийшов у 1960 році.
За цей роман письменниця отримала Пулітцерівську премію, він був перекладений сорока мовами, загалом видано 30 мільйонів примірників книги.
Назва роману походить від прислів’я. Пересмішник – маленька пташка, чарівна й беззахисна, тішить усіх милозвучним співом – символ невинності. Убити її – великий гріх.
«Убити пересмішника» не лише про расову нерівність у 30 роки ХХ століття, але й стереотипи мислення та нетерпимість до «Інакших». Хіба щось змінилось за майже століття?
Твір був написаний на основі реальної справи чорношкірих зі Скоттборо. Дев’ятеро чорношкірих хлопців було звинувачено у зґвалтуванні двох білих дівчат. Не зважаючи на медичний висновок, згідно якого дівчат не було зґвалтовано, розгнівані мешканці містечка ще до суду мало не розтерзали звинувачених. Суд присяжних, що складався лише з білих, визнав хлопців винними й присудив смертну кару.
Маленька Гарпер запам’ятала цей випадок завдяки татові-юристу, а пізніше використала спогади при написанні дебютного твору.
В кінці 1950 років Гарпер Лі написала серію оповідань, пов’язаних одним героєм. Головному редактору видавництва «Ліппінкот», в яке авторка звернулась, вони сподобались, але він порадив переробити коротку форму у великоформатний твір. Через три роки, у 1960, світ побачив роман «Вбити пересмішника».
У 2011 році, відповідаючи на питання, чому вона написала лише один роман, Лі відповіла: «З двох причин: по-перше, я не хотіла б проходити через тиск та публічність, через які я пройшла з «Вбити пересмішника», ні за які гроші. По-друге, я сказала все, що хотіла сказати і не буду говорити це знову».
У липні 2015 року вийшов другий роман Гарпер Лі “Піди постав сторожа”, який було визнано найпопулярнішим виданням 2015 року в онлайн-магазині Amazon. У Великобританії вже за першу добу продажів роман розійшовся тиражем у 105 тисяч примірників.
«У суспільстві, де сьогодні кожен має ноутбук, телефон, iPod, а в голові порожньо, я, як і раніше, оточена книгами».
Підготувала Олена Рахно, провідний бібліограф бібліотеки ім. М. Коцюбинського.
