27 лютого 2021 року виповнюється 265 років від дня народження одного з засновників Гімназії вищих наук – Іллі Андрійовича Безбородька (1756–1815)

У квітні 1805 р. В.П. Кочубей писав графові І.А. Безбородьку: «… мы много рассуждали, какое бы именно общеполезное заведение имени покойного князя посвящено быть могло. Призрение бедных, богодельни, больницы, малые училища везде или есть, или к основанию назначены… Мы обратились на пример г. Демидова, который в Ярославле учредил гимназию высших наук, то есть училище, некоторым образом университету соответственное, и рассуждали, как Малороссия университета не имеет… то существенная польза для края сего быть может, если вы соорудите подобное заведение».

19 липня 1805 р. за порадою князя Віктора Кочубея, граф Ілля Безбородько звернувся до імператора, аби отримати дозвіл на відкриття в Ніжині «училища вищих наук». За тиждень царський сенат ухвалив постанову про заснування і будівництво в Ніжині гімназії вищих наук князя Безбородька.
За проєктом академіка архітектури Луїджі Руски, під керівництвом будівничого архітектора Івана де Лукіні будівництво тривало 15 років.

Для заснування гімназії  Ілля Безбородько, окрім своїх коштів, використав гроші, які заповідав для «богоугодных заведений» його брат князь Олександр Андрійович Безбородько. Окрім цього Ілля Андрійович пожертвував будинок, сад, 210 тисяч карбованців на будівництво Ніжинського ліцею і зобов’язався вносити на утримання по 150 тисяч крб щороку.

4 вересня 1820 року відбулося урочисте відкриття Гімназії вищих наук князя Безбородька в Ніжині, яка прирівнювалася до університету

Підготувала провідний бібліограф бібліотеки ім. М. Коцюбинського Олена Рахно.

Література:

Половникова С. Меценат і пам’ять / Світлана Половникова // Деснянська правда. – 1998. – 8 січня.– С.17

Шевченко В. “Все місто говорить про ваші пожертвування…”  / В. Шевченко

// Деснянська правда. – 2012. – 2 серпня. – С.6.