Історична довідка

Cтворення широкої бібліотечної мережі в Україні розпочинається на початку 20 ст.
У місті Чернігові перша згадка про розвиток бібліотек припадає на кінець 19 століття. Спочатку це були громадські бібліотеки. У вересні 1948 року офіційно відкрито першу міську бібліотеку в колишньому приміщенні обласної філармонії по вулиці Коцюбинського, 9. На той час бібліотека обслуговувала 130 читачів і мала фонд 700 примірників книг. У 1951 році бібліотека отримала нове приміщення з читальним залом і абонементом. Організовано в місті 18 пересувних пунктів видачі літератури. Кількість читачів зросла до 1700, а книжковий фонд становив 18450 примірників. У 1953 році бібліотеці присвоєно ім’я М.М.Коцюбинського – видатного українського письменника. Визначною подією для книгозбірні був переїзд у 1961 році в нове приміщення, збудоване за індивідуальним проектом, по вулиці Кирпоноса, 22. У 1976 році у місті Чернігові створено міську централізовану бібліотечну систему. На сьогодні до складу Чернігівської міської комунальної централізованої бібліотечної системи входить 13 бібліотек. Щороку охоплюється читанням біля 35 тис. користувачів, загальна кількість відвідувань бібліотек більше 200 тис. Бібліотечний фонд ЦБС складає 326 тис. примірників, щорічно передплачується 120 назв періодичних видань. 72 комп’ютери бібліотек ЦБС підключено до Інтернет, в усіх бібліотеках діє безкоштовний WI-FI, 5 бібліотек мають власні сайти на безкоштовних платформах. Фахівці бібліотек використовують для спілкування з користувачами в мережі Інтернет та професійної комунікації сторінки та групи у соціальних мережах, ведуть тематичні блоги.

У 1999 році за сприяння канадського «Товариства Приятелів України»  міста Торонто (почесний фундатор доктор Марія Флішер-Слиж) відкрито Канадсько-український центр. З 2003 року в центральній бібліотеці імені М.М.Коцюбинського діє Центр правової інформації з питань місцевого самоврядування, фонд якого налічує 786 назв нормативно-правових документів. При ЦПІ працює Консультативний пункт з надання первинної безкоштовної юридичної допомоги.

На базі ЦБС діє 18 клубів за інтересами та читацьких обʼєднань:

• Прес-клуб бібліотек Чернігівщини (ЦБ імені М.М.Коцюбинського) • Фотоклуб «Прекрасне поруч» (ЦБ імені М.М.Коцюбинського)

• Клуб любителів психології «Пізнаємо себе» (ЦБ імені М.М.Коцюбинського)

• Клуб «Музичний зодіак» (ЦБ імені М.М.Коцюбинського)

• «Майстерня життєтворчості» (ЦБ імені М.М.Коцюбинського)

• Клуб вихідного дня «Натхнення» (Бібліотечний пункт ЦБ імені М.М.Коцюбинського)

• Гурток «Рукотворні фантазії» (Бібліотека-філія № 1 для молоді)

• Клуб «На допомогу дачнику» (Бібліотека-філія № 3)

• Краєзнавчий клуб «Рідні джерела» (Бібліотека-філія № 4)

• English time (Бібліотека-філія № 4)

• Театральний гурток «Прем’єра» (Бібліотека-філія  № 5)

• Клуб вихідного дня «І для розуму, і для серця» (Бібліотека-філія  № 6)

• Клуб з народознавства «Берегиня» (Бібліотека-філія № 7)

• Літературна вітальня «Іскринка» (Бібліотека для дітей  імені  О.П.Довженка)

• Клуб юних любителів природи «Дивосвіт»  (Бібліотека для дітей імені О.П.Довженка)

• Бібліокафе «Ласунка» (Бібліотека для дітей імені О.П.Довженка)

• Народознавча світлиця «Духовна криничка» (Бібліотека-філія  № 1 для дітей)

• Арт-студія «Країна творчості» (Бібліотека-філія № 3 для дітей).

З метою промоції книги і читання, залучення дітей, молоді до книжково-літературного простору та організації дозвілля використовуються різноманітні формати роботи: літературно-музичні зустрічі з письменниками, журналістами; конкурси: «Книга року», «Кращий читач року», дитячих малюнків «Я малюю Україну»; тиждень дитячого читання «Від книги до книги – від серця до серця»; «Жива книга» з письменниками та відомими людьми країни; акції: «Книга – воїну», «З Україною в серці»: створення власними руками символіки; інтерактивні ігри, квести, флешмоби; бібліотечні бульвари; безкоштовні тренінги та майстер-класи; виставки в мистецькій галереї «Вернісаж у бібліотеці»; цикли зустрічей з профорієнтації «Я обираю професію»; буккросинг «Вільний книгообмін» та інші.

На базі ЦБС діють грантові проекти та об`єкти соціальних інвестицій:

• Безкоштовний навчальний заклад «Університет 60 плюс» для людей поважного віку:

• факультет інформаційних і комунікаційних технологій

• філологічний факультет (англійська мова на початковому рівні)  • історичний факультет

• правовий факультет. Університет започаткований у 2013 році за проектом  «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету-V» конкурсу програми «Бібліоміст» (IREX) у межах партнерства Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та Міністерства культури України. • курси з вивчення основ програмування в межах проекту Благодійного фонду «Брейн Баскет Фаундейшн» з Чернігівською міською радою.

• «Майстерня життєтворчості»: просвітницько-комунікативний простір. Проект  започаткований у 2015 році за підтримки ГО «АХАЛАР», спрямований на активних людей різного віку з різних регіонів України переселенців та мешканців міста, які відчувають важливість навчання протягом життя та здобуття нових компетенцій, займаються саморозвитком і  готові залучати інших членів громади до культурно-просвітницьких ініціатив.  В програмі діяльності Майстерні: тренінги, майстер-класи, арт-зустрічі, літературно-музичні вечори, презентації успішних громадських проектів, відкриті лекції про громадянське суспільство тощо.

• «Я маю право»: безкоштовний Всеукраїнський просвітницький проект спільно з головним територіальним управлінням юстиції за ініціативи Міністерства юстиції.

• «Міні-музей Олександра Довженка в Чернігові».

Конкурс проектів громадського бюджету участі.

• «Міська Mediaтека на Шерстянці: територія креативного навчання, спілкування та дозвілля громади».

Роботі бібліотек сприяють ділові та творчі зв’язки з представниками органів державної влади та місцевого самоврядування, культурно-мистецькими та навчально-просвітницькими закладами, соціальними службами, неурядовими організаціями, громадськістю та засобами масової інформації. Бібліотека-філія № 2 співпрацює з учбово-виробничим підприємством Українського  товариства глухих (УТОГ), бібліотека-філія № 6 обслуговувала пацієнтів геріатричного пансіонату,  бібліотека для дітей імені О.П.Довженка – дітей  з навчально-реабілітаційних центрів  № 1 та № 2, а дитяча бібліотека-філія № 1 – дітей центру соціально-психологічної реабілітації.  Для цих категорій функціонує інформаційно-консультативний центр  «Ти – не один» у бібліотеці для дітей імені О.П.Довженка

. Творчий колектив ЦБС займається видавничою діяльністю: випускає власні літературні розвідки, дайджести, рекламні буклети, бібліографічні посібники серій: «Чернігів рядками преси», «Автографи заговорили…», «Видатні чернігівці», «Літературна Чернігівщина»; літературний альманах «Паросток» тощо.

У різні роки бібліотекою керували – Підгурська Ліза Олександрівна, Примак Дмитро Гаврилович, Волков Микола Олександрович, Мостова Марія Яківна, заслужений працівник культури України Власенко Ніна Іванівна.

З 2019 року директор ЦБС – Зіневич Людмила Василівна,  кандидат філологічних наук.