Іван Драч

Жов 18, 2021

17 жовтня – 85 РОКІВ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ІВАНА ДРАЧА (1936 – 2018). Один із найяскравіших поетів з когорти шістдесятників, прозаїк, кіносценарист, громадський діяч. Перш за все, це була Людина, яка тонко відчувала Україну та її душу.

«Рідко хто з поетів входить у літературу так, як І. Драч: поет не видав ще жодної збірки, а поезія його набрала такого розголосу, якого інші не мають і після десятої.» ІВАН СВІТЛИЧНИЙ

Його творчість – це постійний пошук й новаторство. Основні жанри творчості: балада («Балада про соняшник», «Крила»), вірш, поема, поема-мозаїка («Чорнобильська мадонна»), поема-симфонія («Смерть Шевченка»), притча, драматична поема («Дума про Вчителя», «Соловейко – Сольвейг»), етюд («Етюд про хліб», «Сонячний етюд»), кіноповість, кіносценарій («Пропала грамота», «Вечори на хуторі біля Диканьки»), літературно-критична розвідка та ін.

«Художнику – немає скутих норм. Він – норма сам, він сам в своєму стилі…» І. ДРАЧ

Поет та видавець ІВАН МАЛКОВИЧ назвав Драча Гоголем у поезії та відгукувався про свого колегу як про митця, що повернув інтерес читачів до українського.

Згадуючи сьогодні Івана Драча, великого майстра слова, ім’я якого навічно записано в історії України й української літератури, пропонуємо ознайомитися з книгами, представленими на виставці «У сузір’ї літературних ювілеїв: ЖОВТЕНЬ» та поезією Івана Драча.

УКРАЇНСЬКИЙ PERPETUUM MOBILE, АБО МАШИНА УКРАЇНСЬКОЇ НЕЗАЛЕЖНОСТІ

“Кравчучка” стала “кучмовозом”:

Іде вперед наш рідний край.

Всупір морозам і прогнозам,

Він ще тримається, гай-гай.

Народ везе — яка різниця.

Народ підводиться з рабів.

Його всі вчать, а він все вчиться,

А робить так, як і робив.

В народу очі лізуть з лоба.

Де тягне так, де — крадькома.

Хай допікає лють і злоба.

Машини ж іншої нема.

До біса витягла “кравчучка”,

Та більше мусить “кучмовоз”.

Хоч кожен транспорт — хитра штучка,

Та рух є рух. І це всерйоз.

“Кравчучка” стала “кучмовозом”.

Ще транспорт зміниться, гай-гай…

Та, всупір грозам і морозам,

Не спиниться наш рідний край…

Підготували бібліотекарі читальної зали Чернігівської міської центральної бібліотеки ім. М. Коцюбинського Олена Дудкіна та Наталія Ущенко.