2 червня 1807 року у Богуславі (нині Київська область) народився славнозвісний маляр, художник та педагог Іван Сошенко.
На становлення й розвиток митця вплинула бабуся, яка старанно вчила онука грамоті, завдяки чому юнак зміг продовжити своє навчання в дяка.
Помітивши талант у тринадцятирічного сина, батьки відправили Івана у Вільшану до відомого іконописця Степана Превлоцького, який був їхнім родичем. Там юний митець здобував освіту безкоштовно. А трохи пізніше йому навіть почали платити гроші за допомогу по господарству.
Навчання у Степана Превлоцького тривало 8 років. Хлопець засвоїв усе, що знав та вмів його учитель. 1823 року Іван Сошенко отримав замовлення від мліївської церкви, яке принесло йому репутацію гарного майстра та іконописця. Згодом життя привело митця до Академії Мистецтв, де його зарахували на курс академіка Васнєцова.
1835 рік став знаменним не тільки для Івана Сошенка, а й для всієї України. У Літньому саду в Петербурзі, художник зустрів Тараса Шевченка й був першим, хто високо оцінив художницький талант Кобзаря. Саме завдяки Сошенку великий літератор познайомився з Євгеном Гребінкою, Василем Григоровичем, Олексієм Венеціановим та іншими культурними діячами.
Іван Сошенко також посприяв викупу Шевченка з кріпацтва. Деякий час ці два митці жили в одній квартирі, а Іван виконував роль учителя-наставника для Тараса.
Після навчання в Академії Мистецтв Сошенко знайшов себе і в педагогічній діяльності: працював у Ніжинському училищі, Немирівській та Київській гімназіях.
Сміливо можна казати, що Іван Сошенко зробив вклад не тільки в художнє мистецтво, але й у літературу. Зустрівши Шевченка, він не дав таланту пропасти, а врятував його.
Підготувала Примоченко Анастасія, бібліограф Чернігівської ЦБ імені М. М. Коцюбинського
Джерела:
Словник художників України. – Київ, 1973. – 269 с.
Сиротенко В. Той самій Соха / Володимир Сиротенко // Наука і суспільство. – 2002. – № 1-2. – С. 10-13.
Кучинський М. Тут Рось тобі камінчиків намила / Микола Кучинський // Історичний календар : наук.-попул. альм. – К., 2002. – Вип. 8. – С. 277-279.
Ломонос І. Як посварилися Тарас Григорович з Іваном Максимовичем / Ірина Ломоносов // Місто. – 2008. – №3. С. 6.