1 березня – День жалоби на честь Корюківської трагедії. Під час Другої світової війни околиці Корюківки знаходилися у зоні активної діяльності радянських партизанів, операція яких призвела до каральної акції нацистів. У ніч на 27 лютого 1943 року партизани з’єднання Олексія Федорова розгромили німецько-угорський гарнізон Корюківки та звільнили арештованих членів партизанських родин. У відповідь начальник штабу 399-ї головної польової комендатури Байєра Бруно Франц віддав наказ знищити Корюківку. Уранці 1 березня до Корюківки прибув нацистський каральний загін. Мешканців зганяли групами по 50-100 осіб у будинки й розстрілювали. Протягом 1-2 березня було вбито 6700 людей, спалено 1290 будинків. Серед 1893 встановлених вбитих 704 — діти та підлітки, за іншим підрахунком 1097 — жінки. Зі спогадів Євгена Римаря: «Моя маленька донька лежала у мене на грудях, коли стріляли в неї прокляті кати там, у ресторані. Де тепер братська могила, там стояв ресторан. Заганяли нас туди, як худобу на бойню, й били з автоматів. Ніну я на руках ніс. А фашист поцілив мені в око. Я впав, а він по мені як застрочить. Тут у мені все потемніло, і нічого я більше не пам’ятаю. Троє моїх діток були вбиті. Навіть закопати їх не довелось: і мертвих діток не побачив, спалили їх прокляті кати. І не лишилось від моїх діток нічого. Навіть могилки…»
Підрозділ радянських партизанів перебував за 15 км, але так і не прибув на допомогу.
” Про це довго мовчали колись,
Але зараз говорять відверто.
Україно, устань й помолись
За тих, хто згорів в сорок третім. “
(Є. Дуденко)
Підготувала головний бібліограф Чернігівської ЦМБ ім. М. Коцюбинського Олена Куннова
Література:
Корюківська трагедія 1943 року : усна історія : збірник документів і матеріалів. – Крюківка – Чернігів : Десна Поліграф, 2018. – 200 с.Устименко В.
У кожного своя правда. Істина одна : Корюківка: довічний біль / Василь Устименко. – Київ : Видавництво «Україна», 2013. – 432-435 с.Бутко С.
Корюківська трагедія – національний символ скорботи / Сергій Бутко // Слово Просвіти. – 2019. – 18-24 квітня. – С. 5.Вєдєнєєв Д.
Кров і попіл Корюківки / Дмитро Вєдєнєєв // Дзеркало тижня. – 2011. – 26 лютого. – С. 14.Каранда Я.
Попіл Корюківської трагедії стукає в наші серця / Ярослав Каранда // Деснянська правда. – 2011. – 24 грудня.Тютюнник Є.
Приречені на загибель / Євдокія Тютюнник // Урядовий кур’єр. – 2011. – 7 травня. – С. 17.Трагедія
Корюківки – найбільша каральна операція нацистів у Європі / Український інститут національної пам’яті // Світ-інфо. – 2015. – 5 березня.