Леонід Кизим

Сер 11, 2021

Чи в змозі був простий  український парубок уявити собі, що він колись не тільки злетить у космічну височінь, але буде керувати однією із найскладніших експедицій на орбітальну космічну станцію?

Сьогодні ми б відзначали ювілей визначного льотчика-космонавта Леоніда Денисовича Кизима, двічі Героя Радянського Союзу, космонавта світу №98. Він народився 5 серпня 1941 року у місті Лиман Донецької області в сім’ї залізничників. Був хлопчиком воєнного покоління. Мріяв стати льотчиком. В дитинстві про нього казали: « Льонька, що любить височінь». І він уперто йшов до своїх висот: після школи вступив до Чернігівського вищого військово-авіаційного училища льотчиків, яке закінчив у 1963 році та став льотчиком-бомбардувальником. А вже у1965 році був зарахований до загону космонавтів.

Перший політ Кизима ( у якості командира корабля ) відбувся  27.11- 10.12.1980 року на космічному кораблі «Союз – Т3», який здійснив процес стиковки з орбітальним комплексом «Салют-6». 

Другий політ відбувався 08.02 – 02.10.1984 року і був на той час найдовшим у світовій історії освоєння космічного простору. Він продовжувався майже 237 діб. Тоді Кизим разом із бортінженером Соловйовим  6 разів виходив у відкритий космос, що стало світовим рекордом. 

Високий професіоналізм Леоніда Денисовича допоміг виконати уперше, і поки що єдиний раз у світі, керований переліт з одного космічного об’єкта (орбітальної станції «Мир») на інший (орбітальна станція «Салют-7»). Це відбулося 13.03.1986 року під час його третього польоту на КК «Союз Т-15». 

Кизим зробив особистий вагомий професійний внесок у розвиток космонавтики. Він провів у космосі більше року ( майже 375 діб ). Під його керівництвом та їм самим було здійснено комплекс науково-дослідницьких експериментів технологічного, геофізичного, медичного, біологічного та екологічного напрямків. Здійснено 8 виходів у відкритий космос та було проведено експериментальні та ремонтні  роботи загальною тривалістю 32 години. Його особистий досвід керування космічними кораблями в складних ситуаціях дозволив зробити висновок, що в автоматизованих системах керування головним елементом залишається людина-оператор, а засоби автоматизації лише допомагають якісно вирішувати завдання управління.

З 1992 року працював заступником командувача Військово-космічними силами Міністерства оборони Російської Федерації. Був начальником військово-космічної академії ім. О.Ф. Можайського (Санкт-Петербург).

Помер 14 червня 2010 року у Москві.

Вважається, що найкраща пам’ять про людину – її справи, які залишаються у пам’яті прийдешніх поколінь. За спогадами людей, що давно знали відомого космонавта та керівника високого рангу ( космонавтів С.Савицької, В.Соловйова, професора В.С.Гончаревського, Олега Поченюка) та звали його «Денисичем», він залишається великим оптимістом, справжнім професіоналом, пілотом від бога; людиною з винятковою інтуіцією; мужньою,відважною, доброю, відкритою та душевною людиною.

Ім’я цієї Людини з великої літери залишиться в історії освоєння людством просторів Всесвіту.

Підготувала Ольга Чирик- бібліограф Чернігівської ЦБ ім. М.М.Коцюбинського

Використані джерела:

Ребров М.Ф.  Советские космонавты / М.Ф. Ребров. – М.: Воениздат, 1993. – 312 с.; 20 л. ил.

Фомічов А. У космос – з берегів Десни / А. Фомічов  // Десн. прав.- 2003. –С.12.