1 червня 1938 року народився відомий хормейстер, музикант та педагог Любомир Боднарук.

«Ніхто з моєї родини музикантом не був, але мама мала гарний голос і співала в церкві на хорах. Водила мене до церкви за руку. До цього часу тропарі, кондаки всі ці я пам’ятаю. І, мабуть, той мамин спів пробудив у мені щось глибинне, потаємне».

Музичну освіту Любомир Боднарук здобув у Чернівецькому музичному училищі та Львівській консерваторії. Працював із Гуцульським ансамблем пісні й танцю Івано-Франківської філармонії, виступав на кращих сценах колишнього СРСР.

У 1979 році Любомира Боднарука запросили до Чернігова для створення у філармонії ансамблю з академічною манерою співу. «Я приїхав, мені показали місто. Хіба воно могло не сподобатися: Красний міст, Стрижень в центрі міста, Десна, собори? В мене не було жодних сумнівів. Щоправда, було проблемою влаштувати доньку в українську школу. Ми мало не всі школи обійшли – всюди російська мова. Щиро кажучи, мене це шокувало».

1 квітня 1980 року Любомир Боднарук уперше вийшов на чернігівську сцену як засновник, художній керівник і головний диригент ансамблю пісні й танцю «Полісся» Чернігівської обласної філармонії. У жодному українському місті не було подібного колективу, адже спів хорової групи супроводжувався грою на бандурах.

Через втручання комуністичної верхівки області в роботу колективу у 1984 році ансамбль «Полісся» перестав існувати. «Я був у розпачі. Завдання було взагалі витурити мене з міста, щоб я не «експортував» отого «академізму західного».

Любомиру Мирославовичу пощастило влаштуватися на роботу до Чернігівського музичного училища ім. Л. Ревуцького. «І тут я зробив усе можливе, щоб створити хор». Прагнення втілилося у життя, створений Боднаруком хор неодноразово отримував звання лауреата всеукраїнських конкурсів. «Але ж це був хор училища, навчальний хор. І постала потреба створити хор професіональний. Не буду розповідати, яких зусиль мені це коштувало».

У 1997 році на сцені Чернігівського облмуздрамтеатру ім. Т. Шевченка, а згодом – у Київській національній філармонії, відбулася презентація камерного хору ім. Д. Бортнянського. Чернігівщина стала флагманом українського хорового мистецтва, колектив об’їхав усю Україну, виступав за кордоном, здобував нагороди на багатьох міжнародних конкурсах та фестивалях.

Крім творчої роботи, Любомир Боднарук вів громадську діяльність: очолював обласне відділення хорового товариства ім. М. Леонтовича, започаткував дитячі мистецькі фестивалі «Сонечко» та «Свято хору», був членом правління обласного товариства «Просвіта». У 2008 році йому було надано звання Почесного громадянина Чернігова.

7 грудня 2009 року Любомира Мирославовича не стало, поховали його на кладовищі Яцево.

З 2016 року ім’я Любомира Боднарука носить одна з вулиць нашого міста (колишня Дзержинського), а з травня 2021 року – Чернігівська міська школа мистецтв.

«В чому магія хорового співу? Скажімо, інструментальна музика – це тільки звуки. А тут – слово. Словом можна переконати. Я іншої такої нації, як українська, не знаю, яка б ось так передала в народних піснях всю свою історію. Тут вам і гайдамаччина, і козаччина, і рекрутчина, і чумацтво – аж до наших часів. Правду казав Глинка, що народ музику пише, а ми її тільки аранжуємо».

Бібліографія:

Адруг В. Маестро серед нас / Віталій Адруг // Літературний Чернігів. – 2013. – № 3-4. – С. 172-174.

Бадалов О. Чернігівські шляхи Любомира Боднарука / Олег Бадалов // Гарт. – 2010. – 2 квіт. – С. 12.

Бадалов О. Пам’яті Любомира Боднарука / Олег Бадалов // Чернігівські відомості. – 2011. – 1 червня. – С. 16.

Березкіна Т. Пам’яті маестро / Тетяна Березкіна // Чернігівські відомості. – 2010. – 13 січня. – С. 8.

Брик О. Той, хто любить мир // Чернігівські відомості. – 2003. – 30 травня.

Васюта О. Хормейстер за покликанням : Любомиру Боднаруку – 65 / О. Васюта // Деснянська правда. – 2003. – 31 травня.

Коваль В. Пам’ятник маестро відкрито / В.Коваль // Чернігівські відомості. – 2011. – 8 червня. – С. 16.

Маестро відійшов у вічність // Черниговские новости: семь дней. – 2009. – 9 декабря.

Мусієнко Р. Білі журавлі / Ростислав Мусієнко // Деснянська правда. – 2013. – 6 червня. – С. 7.

Помер Почесний громадянин Чернігова Любомир Боднарук // Чернігівські відомості. – 2009. – 9 грудня. – С. 2.

Сапон В. Віднині – із статусом академічного / Володимир Сапон // Деснянська правда. – 2008. – 23 грудня. – С. 4.

Тютюнник Є. Маестро неземної музики / Євдокія Тютюнник // Деснянська правда. – 2010. – 9 січня. – С. 1.

Чернігівській міській школі мистецтв присвоєне ім’я Любомира Боднарука // Деснянська правда. – 2021. – 27 травня. – С. 5.

Яновський О. Маестро / Олег Яновський // Гарт. – 2008. – 6 черв. – С. 1, 12.

Підготувала головний бібліограф Чернігівської ЦМБ ім. М. Коцюбинського Олена Куннова

#Любомир_Боднарук #відомічернігівці #хоровемистецтво #чернігівськімузиканти #хорБортнянського #Чернігівськашколамистецтв #диригент #мистецтвоУкраїни #музичнеучилище #хор #Полісся #вулиціЧернігова #мистецтвоЧернігова #ПочеснігромадяниЧернігова