У Парижі, біля входу в Люксембурзький палац, стоїть статуя «Безсмертя», на постаменті якої написані імена видатних людей, що померли молодими. Серед них – прізвище «Башкирцева». Аби залишити слід в історії мистецтва, їй знадобилося всього 24 роки життя.
Перша в світі жінка – художник, чиї картини були представлені в Луврі. “Моє життя – це праця. Неможливість працювати – що може бути страшнішим?” – у цих словах сила духу Марії Башкирцевої.
Вона народилась 23 листопада 1860 року у садибі Гайворонці. Шлюб батьків тривав лише два роки, у 1870 році дівчинка з мамою вирушили у подорож Європою й згодом осіли у Парижі. Системної освіти Марія Башкирцева не отримала, натомість займалась, самостійно склавши для себе програму занять, працювала з якоюсь недитячою зосередженістю, прагнула до самовдосконалення. Вона займалась фізикою і хімією, літературою і лінгвістикою, знала кілька іноземних мов, читала в оригіналі Гомера, Плутарха. Доля обдарувала її неймовірно щедро, та відміряла занадто коротке життя для реалізації. У шістнадцять було діагностовано сухоти, Марія втратила голос, завдяки якому могла стати оперною співачкою, далі – слух. У «Щоденнику», який Башкирцева вела з 12 років, постійно звучить думка про те, що у неї дуже мало часу й потрібно поспішати, аби усьому навчитись.
В 1877 році Марія Башкирцева вирішила присвятити себе живопису, вступивши до паризької Академії мистецтв; у 1879 році закінчила курс, розрахований на сім років. Треба зазначити, що в той час ученицям художніх шкіл не дозволяли малювати оголену натуру, заборона на знання про власне тіло була для жінки чи не абсолютною, і талант тут мало що змінював. Праця швидко приносить плоди – численні призи й медалі на виставках, захват преси, визнання передових людей того часу. Біля картин збирались натовпи, і складно було повірити, що автор – зовсім молода дівчина.
31 жовтня 1884 року Марія Башкирцева не стало. Помираючи, вона заповіла, аби премія в 500 франків з її власних коштів щороку присуджувалась найталановитішим молодим художникам і скульпторам.
Понад 150 картин, малюнків, ескізів і скульптур Марії Башкирцевої було представлено в експозиції посмертної виставки її робіт 1885 року в Луврі. Картини “Мітинг” і “Портрет натурниці” прямо з виставки були закуплені урядом для Люксембурзького музею.
Сьогодні картини Башкирцевої є рідкістю, бо значна їх частина загинула під час Другої світової війни. В Україні є лише три її роботи.
«Життя коротке, треба сміятись, скільки зможеш!»
Марія Башкирцева
1173