10 серпня 1895 року народився Михайло Зощенко.
Відлюдник. Спокійний. Похмурий. Іронічний. Мовчазний та стриманий. Привабливий навіть у страшенно зношених костюмі та взутті. Завжди відповідав на питання не відразу, але після довгої паузи. На зібраннях літстудії весь час сидів у кутку, прислухаючись до галасливих баталій. Завжди мав свою, відмінну від усіх, думку. Він здавався зверхнім або ж зухвалим, насправді був відстороненим. Та у цього мовчазного агента карного розшуку була унікальна особливість – уміння тонким та гострим гумором викликати безупинний сміх.
З дитинства над ним тяжіла хандра, а лікувався від неї Зощенко саме сміхом. Як він сам згадував у автобіографії, варто йому було узяти в руку олівець і почати писати гумористичний фейлетон – нудьга змникала. «Самое важное в жизни – слова. Из-за них люди шли на костры»
Так він і кидався із крайнощів у крайнощі у житті та творчості, тому й гумористичні твори Зощенка, нібито прості й дотепні, забарвлені нотами суму. Адже у творах своїх головною метою письменник бачив боротьбу – ідейну! – із черствістю душі. Якось письменник зізнався, що його засмучує сміх читача, адже за гумором слів схована трагічна дійсність.
Зощенко першим з письменників свого покоління почав використовувати у творах нелітературну мову і саме цим завоював популярність: так говорили на вокзалах та базарах, у банях та чергах. Кожне оповідання було живим, життєвим, а не вигаданим, тож часто можна було почути: «Ну як у Зощенка!». В середині 20-х років 20 століття його оповідання й фейлетони друкували величезними накладами, з неймовірним успіхом відбувались виступи по всій країні.
Але вже у 1930 році було заборонено ставити п’єси х Зощенка, а у 1946 його виключили зі Спілки письменників, а ім’я не згадувалось у пресі.
У червні 1953 року письменника знову прийняли до Спілки, але це була вже геть інша, абсолютно зруйнована людина зі згаслими очима. Сміх зазнав поразки. Перемогла нудьга-система.
«Ничего плохого, кроме хорошего, не произойдет» Михайло Зощенко.
Підготувала Олена Рахно, провідний бібліотекар відділу обслуговування бібліотеки ім. М. Коцюбинського