Микола Ткач

Січ 10, 2022

4 січня 1942 року на Чернігівщині в селі Сахнівка Менського району народився Микола ТКАЧ – видатний етнолог, письменник, лавреат літературних премій «Благовіст», імені Михайла Коцюбинського та Міжнародної літературної премії «Сад божественних пісень» імені Григорія Сковороди.

Микола Ткач – автор декількох поетичних збірок, а також книг оповідань, книг-розвідок про найвидатніші пам’ятки старослов’янського письменства, книг-наукових реконструкцій: «Пахощі Боянових слів», «Слово о полку Ігоревім: реконструкція, переклад, словник-довідник», «Остромирова Євангелія 1056-1057. Графічна реконструкція українською абеткою», монографій «Володимирові боги» та «Родовід Михайла Поплавського», навчальних посібників, численних публікацій та видань з мовознавства, фольклору, міфології та народознавства.

«Він був творчо одержимою людиною. Багато мав захоплень. Його полонила міфологія та ономастика, народні ремесла. Він різьбив по дереву, шив сам собі народний одяг, збирав народні пісні у контексті писемних джерел, зразків фольклору та говірок, практикував у харчуванні сироїдство, досліджував старослов’янську писемність», – згадував про Миколу Ткача його брат, відомий письменник Михась Ткач.

Вершиною творчості Миколи Ткача став «Словник говіркових, розмовних, рідковживаних та застарілих слів української мови», над яким він працював, незважаючи на важку хворобу, в останні роки свого життя. Дослідник проводив за комп’ютером по кілька годин щодня, бо мав віру, що Господь дасть йому можливість завершити започатковану справу. Він опрацював великий об’єм лексичного матеріалу, використовуючи діалектні словники регіональних говірок, фольклорні та літературні твори, власні записи.

На початку квітня 2019 року «Словник…» було складено, а 17 квітня Миколи Ткача не стало. «Він зверстав і скинув на флешку його за три дні до того, як покинув цей світ. Отож я вважав за свій обов’язок перед пам’яттю брата все зробити, щоб ця унікальна праця побачила світ…», – написав у передмові до «Словника…» Михась Ткач.

Того ж року, 21 листопада, у Чернігівській міській бібліотеці імені Михайла Коцюбинського відбулася презентація «Словника…». На початку заходу директор Чернігівської МЦБС Людмила Зіневич наголосила: «Будь-який словник, а тим більше такий, як цей, – це скарб для України. Адже всі словники, видані за радянських часів, підлягали жорсткій цензурі, вихолощувалися. Микола Ткач зростав на українському мовному ґрунті, увібрав у себе всі ці говірки. Це людина, яка творила гідність України».

Микола Ткач завжди послідовно й наполегливо захищав рідну мову та культуру, вболівав за збереження генетичної пам’яті українського народу, його духовності та багатовікових традицій.

Джерела:

Дзюба С. «Ніхто за нас в цім світі не від любить…» / Сергій Дзюба // Українська літературна газета. – 2013. – 17 трав. – С. 19.

Микола Михайлович Ткач : [некролог] // Літературний Чернігів. – 2019. – № 2 (86). – С. 181-183.

Терещенко О. Чернігівська міська бібліотека ім. М. Коцюбинського : “Розіп’ята душа на хресті всевишньої печалі…”. Унікальний словник Миколи Ткача / Олена Терещенко ; фото Олени Куннової // Світ-інфо. – 2019. – 5 груд. – С.4.

Ткач М. Грані таланту Миколи Ткача / Михась Ткач // Літературний Чернігів. – 2020. – № 2 (90). – С. 158-161.

Чернякова О. Портрет зблизька / О. Чернякова // Літературний Чернігів. – 2014. – № 2 (66). – С.151-154.

Черчик Г. «Непочата вода» Миколи Ткача / Ганна Черчик // Літературна Україна. – 2008. – 18 груд. – С. 4.

#Ткач_Микола #Сахнівка #Менськийрайон #етнологія #словник #українознавство

Підготувала Олена Куннова, головний бібліограф Чернігівської міської бібліотеки ім. М. Коцюбинського.