3 серпня святкує ювілей Наталія Скакун – єдина олімпійська чемпіонка в історії української жіночої важкої атлетики, рекордсменка світу.

Народилася Наталія 1981 року в Алтайському краї, потім родина переїхала на Київщину в село Лебедин, де дівчинка й почала займатися спортом. В останніх класах школи вона вже входила до збірної України з важкої атлетики.

По закінченню школи Наталія Скакун переїхала до Чернігова тренуватися в Олександра Рикова, нині Почесного громадянина Чернігова. Олександр Володимирович мав десятирічний тренерський досвід у чоловічій збірній Радянського Союзу, а в Чернігові почав тренувати жінок. «На перших порах до тренувань слабкої статі ставився обережно, часто консультувався з медичними працівниками. Але бачив у жінок таке бажання, таке прагнення підкоряти вагу, що не встояв і пішов їм назустріч», – згадував згодом тренер.

Наполеглива співпраця Олександра Рикова та його учениці почала приносити результати. 17-річною студенткою Чернігівського педінституту Наталія на юніорській першості Європи в Болгарії здобула «бронзу», а за рік на чемпіонаті світу серед дорослих виборола ліцензію на участь в Олімпійських іграх у Сіднеї. «Це перша Олімпіада, де включили жіночу важку атлетику. І тоді був жорсткий відбір на ці змагання, дуже багато кандидатів було на цю поїздку. …І я тоді посіла 7 місце. На той момент мені було 19 років. Для мене це дуже високий результат був. Надалі ми почали ще більшу підготовку, дуже серйозну. Я у 2001 році поїхала на першу дорослу Європу, виграла перше місце. І ми вже зрозуміли, що ми готові на більше», – розповідала про свої перші успіхи спортсменка.

На Олімпійські ігри-2004 до Афін Наталія Скакун, на той час чемпіонка та рекордсменка світу, їхала перемагати: «Дуже важко було не фізично навіть, а психологічно, тому що ти розумієш, що на тебе покладаються великі надії, що ти уже як світовий майстер таки».

У вирішальному протиборстві Наталія Скакун зрівнялася з білоруською спортсменкою за сумою в ривку та поштовху – 242,5 кг, а долю золотої медалі визначило зважування: українка виявилася легшою за суперницю на понад кілограм.

На даний час Олімпійські ігри в Афінах, де чернігівські спортсменки – Наталія Скакун й Олена Костевич – здобули золоті медалі, стали найяскравішою сторінкою в спортивній історії нашого краю. Крім цих двох дівчат на найвищу сходинку олімпійського п’єдесталу ніхто з наших земляків ще не підіймався.

Після перемоги в Олімпійських іграх Наталія вирішила присвятити більше часу сім’ї. 2005 року чемпіонка вперше стала мамою, але незабаром після цієї радісної події життя підготувало Наталії низку важких випробувань: раптово у 28-річному віці помер чоловік, з квартири вкрали спортивні нагороди, у її матері стався інсульт. Наталія вирішила продати квартиру в Чернігові та повернутися в Лебедин.

Спортивну кар’єру олімпійська чемпіонка вирішила завершити: «Кожен спортсмен повинен сам приймати рішення, коли йому зупинитись. Я вважаю, що я досягла найвищого щабля і мені нема про що жалкувати».

На сьогодні Наталія Скакун є тренером жіночої збірної команди України з важкої атлетики. Бажаємо видатній спортсменці виховати нових чемпіонів!

Підготувала Олена Куннова, головний бібліограф Чернігівської міської бібліотеки ім. М. Коцюбинського.

Джерела:

Муха В. Перепади долі : тріумф і щем Наталії Скакун / Віктор Муха // Деснянська правда. – 2008. – 1 березня. – С. 7.

Олександр Риков: “Головне – вірити в те, що робиш” /спілкувався В. Береговий // Деснянська правда – вільна. – 2010. – 5 лютого. – С. 7.

Сірик Ю. «Олімпійське золото – найвищий щабель». Важкоатлетка Наталія Скакун / Юлія Сірик // АТ «НСТУ». – Режим доступу: https://suspilne.media/118435-olimpijske-zoloto-najvisij…/

Тріумф Наталії Скакун / спілкувався Сергій Дзюба // Деснянська правда. – 2016. – 4 лютого. – С. 1.

#Скакун_Наталия #NataliyaSkakun #олімпіада #олімпійськіігри #Олімпійські_ігри #чемпіон #важка_атлетика #важкаатлетика #olympiad #Olympicchampion #Olympic_Games #Weightlifting #тяжёлаяатлетика #рекорд #Лебедин #штанга #Чернігіволімпійський #олімпійськічемпіони #чернігівськіспортсмени #олімпійськийчемпіон #спорт #українськийспорт #українськіспортсмени #Афіни #тренер #відомічернігівці