Огюст Роден

Лис 15, 2021

«Мистецтво пояснює людині, для чого вона живе»

12 листопада 1840 року народився Огюст Роден – відомий французький скульптор, один із засновників імпресіонізму, чия творчість є одним із найцікавіших явищ в історії світового мистецтва.

Творчий шлях Родена був сповнений сміливих пошуків. Фанатичний прихильник живого тіла, він досконально вивчив людську анатомію і зруйнував застиглі академічні традиції, вдихнув нове життя у мистецтво пластики.

Родина Огюста була далека від мистецтва (батьки – дрібний паризький службовець та звичайна покоївка), тому коли хлопчик забажав вчитися малюванню, то зустрів супротив з боку батька. За підтримки сестри Огюст наполіг на своєму і вступив до школи малювання.

Шлях Огюста Родена до визнання був довгим і складним. До Школи витончених мистецтв вступити не вдалося, його батько отримував мізерну пенсію, тому Огюст був змушений працювати, щоб утримувати родину. Попри це, продовжував розвивати свій талант: працював декоратором, відвідував курси визнаних майстрів.

У 1864 році Роден створює скульптуру «Людина зі зламаним носом», представляє її у паризькому Салоні. Реалістичність зображеного обличчя з густим павутинням зморшок та шрамами, що передавало думки та емоції моделі – бідняка Бібі – не відповідала чинним на той час канонам. Тому робота не була прийнята і викликала образливу критику. Підтримка деяких видатних митців допомогла Родену не складати руки.

У 1880 році Огюст Роден отримує замовлення від держави на оформлення порталу для Музею декоративного мистецтва у Парижі. Так виник задум центрального монументального твору скульптора «Ворота пекла», робота над яким тривала 37 років, але так і не була завершена. Однак із загального задуму народилися окремі твори: «Мислитель», «Адам», «Єва», «Поцілунок» та інші.

Пам’ятник «Громадяни Кале» (1884-1888 рр.), присвячений героям французької історії XIV ст., був настільки реалістичним, що його навіть відмовилися встановлювати на площі, але згодом вилили з бронзи та встановили біля ратуші в Кале.

На початок ХХ ст. Огюст Роден став відомим та поважним скульптором. На Всесвітній виставці 1900 року французька влада надала йому цілий павільйон, для експозиції було відібрано 136 скульптур та 14 незакінчених робіт.

Митець мав дуже насичене особисте життя, а стосунки з талановитою скульпторкою Каміллою Клодель, його музою, стали однією з найвідоміших світових історій кохання.

Помер Огюст Роден 17 листопада 1917 року від запалення легень. Свої роботи та рукописи він заповів державі, найбільше зібрання робіт скульптора знаходиться у Музеї Родена (Le Musée Rodin) у Франції.

«Не було і не буде майстра, здатного вкласти в глину, бронзу і мармур порив плоті більш проникливо і напружено, ніж це зробив Роден” (Е.-А. Бурдель)

#ОгюстРоден #скульптор #імпресіонізм #sculptor #импрессионизм #воротапекла #вратаада #Paris