25 жовтня 1881 року народився Пабло Пікассо, засновник кубізму, один із найяскравіших та найвідоміших художників XX століття. Навіть той, хто не знає жодної його роботи, напевно чув ім’я геніального іспанця. Новаторська творчість Пікассо мала значний вплив на розвиток мистецтва та культуру сучасного людства загалом.
Сукупна вартість будь-коли проданих робіт Пабло Пікассо перевищує один мільярд доларів, а сам митець входить до трійки найбільш «дорогих» художників світу. У травні 2015 року його «Алжирських жінок» купили на аукціоні Christie’s у Нью-Йорку за рекордні 179,365 млн доларів. Нині це друга за вартістю картина у світі, продана на відкритих торгах (у 2017 році новий рекорд встановила робота Леонардо да Вінчи).
Мистецька біографія Пікассо дуже насичена. Казали, що він змінює стиль частіше ніж шкарпетки, а митець відповідав: «Всі мають право змінюватися, навіть художники». Пікассо був настільки неповторним кожного наступного етапу творчості, що може здаватися ніби картини написані різними людьми. В історію мистецтва художник увійшов як творець кубізму, однак кубізм як такий був тільки одним із періодів його творчості та тривав лише одне десятиліття. А творча діяльність Пікассо продовжувалася понад 70 років.
Апогеєм творчості митця вважають картину «Герніка». Приводом для її створення стало варварське бомбардування італійською та німецькою авіацією міста Герніка на півночі Іспанії. 26 квітня 1937 року місто було майже повністю зруйноване, а дві тисячі жителів загинули. Картина, виконана в чорно-білій палітрі у стилі кубізму та сюрреалізму, стала символом протесту проти воєн і насильства, закликом до миру та справедливості.
Пабло Пікассо залишив разючу творчу спадщину – понад 80 000 робіт (картини, малюнки, естампи, скульптури, керамічні композиції). На аукціонах і дотепер іноді з’являються раніше невідомі роботи митця.
Коли йде мова про Пабло Пікассо, не можна обминути його бурхливе особисте життя. «Я не зустрічав у своєму житті жінки, яка залишилася б до мене байдужою або не підкорилася моїй волі та моїм бажанням», – писав художник. Його чоловіча харизма була неймовірною, навіть бувши немолодою людиною, він здобував над жінками одну перемогу за іншою. «Кожен раз, коли я міняю жінку, – говорив Пікассо, – я повинен спалити ту, що була останньою. Таким чином я від них позбавляюся. Це, можливо, і повертає мені молодість».
Ніхто не візьметься порахувати кількість зв’язків Пікассо з різними жінками, а офіційно художник був одружений двічі. Першою його дружиною була балерина Ольга Хохлова, уродженка Ніжина. В 1921 році у них народився син Пауло, але подружнє життя так і не склалося. Художник завів 17-річну коханку, попри це, щоб не ділити майно, з Ольгою не розлучився. До кінця життя вона залишалася дружиною Пікассо, котрий вдруге одружився вже після її смерті.
“Деякі художники зображують сонце жовтою плямою, інші ж перетворюють жовту пляму на сонце”
(Пабло Пікассо)
Джерела:
Дзюба С. “Ольга, дружина Пікассо” / Сергій Дзюба // Деснянська правда. – 2018. – 1 листоп. – С. 9.
Зубова М. В. Пикассо. Актеры и клоуны / М. В. Зубова. – М. : Изобразительное искусство, 1976. – 112 с. : ил.
Медведенко А. В. «Герника» продолжает борьбу / А. В. Медведенко. – М. : Международные отношения, 1989. – 88 с.
Юнгер Майлз Дж. Пікассо: живопис, що шокував світ / Майлз Дж. Юнгер ; пер. з англ. О. Татаренко. – Харків, 2019. – 448 с. : іл.
Оптимах И. Пикассо и женщины в его жизни / Ирина Оптимах // Смена. – 2005. – № 3. – С. 12-27.
Фото з відкритих джерел.
Підготувала Олена Куннова, головний бібліограф Чернігівської міської бібліотеки ім. М. Коцюбинського.
#Пікассо #кубизм #ОльгаХохлова #Герніка #художник #Пикассо #мистецтво