23 квітня минає 95 років від дня народження Петра Басанця – відомого українського живописця, графіка та педагога.

Народився Петро Басанець в селі Бурімка на Ічнянщині. Малюванням захопився ще у дитинстві, його малюнки відзначалися на районних та обласних виставках. Першу свою нагороду – грамоту – вручили за виконаний акварельними фарбами портрет Тараса Шевченка у повний зріст.

Юний художник малював портрети рідних, друзів, односельців, стіни майже кожної хати в Бурімці прикрашали його роботи.

Безсумнівно, була мрія після закінчення школи отримати професійну освіту художника. Але у червні 1941 року почалась війна, батько і старші брати пішли боронити Батьківщину. Згодом і сімнадцятирічний Петро взяв до рук зброю. До рідної хати з війни судилося повернутися лише йому.

Він вступив до Одеського художнього училища, яке закінчив у 1952 році з відзнакою. Продовжив навчання у Київському художньому інституті, по закінченні якого випускникові з червоним дипломом одразу запропонували посаду викладача. Викладацькій роботі Петро Басанець присвятив понад 40 років.

Серед значного творчого доробку художника портрети Тараса Шевченка, Павла Тичини, Олеся Гончара, Олексія Коломійця, Левка Лук’яненка та інших відомих українців, пейзажі (краєвиди рідної Бурімки, Іржавця, Сваричівки, Качанівки, куди він виїжджав зі своїми студентами майже щоліта), полотна на воєнну та історичну тематики.

Картина Петра Басанця «Україна духовна» прикрашає один із головних залів Маріїнського палацу в Києві. На монументальному полотні розміром 2 на 3 м, над яким художник працював понад 7 років, ціла плеяда видатних українців: Володимир Мономах, Ярослав Мудрий, княгиня Ольга, Григорій Сковорода, Микола Гоголь, Іван Котляревський, Тарас Шевченко, Іван Франко, Леся Українка, Микола Лисенко, Богдан Хмельницький, Михайло Грушевський та інші творці української слави.

У 1990 році Петру Басанцю було надано звання Народного художника України.

Не стало митця 16 жовтня 2007 року.

Джерела:

Басанець П. О. Україна духовна : короткий біографічний довідник / П. О. Басанець. – К., 1999. – 54 с.

Енциклопедія Ічнянщини. – Київ : Гнозіс, 2014. – 928 с.

Маринчик С. Джерело наснаги : до 90-річчя від дня народження народного художника України, нашого земляка Петра Басанця / Станіслав Маринчик // Деснянська правда. – 2016. – 19 травня. – С. 8.

Матійко О. Постаті «України духовної» / Олександр Матійко // Українська культура. – 1999. – № 8-9. – С. 26-27.

Підготувала головний бібліограф Чернігівської міської бібліотеки ім. М. Коцюбинського Олена Куннова