Сьогодні у нашій рубриці «Чернігів на сторінках книг» пропонуємо вам ознайомитись із уривками роману Валентини Грищенко «Крізь дим та кіптяву». Це розповідь про наше місто з дослідженням великого історичного пласту подій та явищ, які відбулися на Чернігівщині на межі ХІХ-ХХ століть. Серед героїв роману – відомі особистості: письменники, художники, державні діячі, котрі в той час мешкали у місті або бували в Чернігові. Ця книга отримала ІІ місце у літературному конкурсі «Книга року 2015» у номінації «Проза».
«Зійшли вниз, перейшли дерев’яний місток. Річка Стрижень невеличка, береги її – грузькі. Куди не поглянь, усюди – сліди від копит; сюди водять на водопій коней»[с. 39].
«Милувалися навколишніми краєвидами, хотіли зрозуміти, чому лісове урочище називається Ялівщина. Хтось із друзів, згадавши, що казали старі люди, показав на залишки греблі.
– Там стояв водяний млин Ялоцького. Звідси назва – Ялівщина, так само, як вище по Стрижню – Бірківщина, далі – Глібівщина та Лизогубівщина.
– Ким був Ялоцький? – поцікавилася Таня.
Хтось виявився обізнаним:
– Василь Федорович Яловський з 1678 по 1680 рік був чернігівським райцею, пізніше – глухівським сотником»[с. 63].
«Весняної днини постав перед Павлом Мар’їн гай. “Поглянь, мовляв, який я пишний. Нема місцини в Чернігові гарнішої за мене. Ляжу тобі на полотно, візьми мене з собою, напиши хороші вірші. Скажімо, про вербу, а ще краще – про липу. І не лише про неї. Так умієш писати лише ти”»[с. 272].
1 фотографія – Красний міст через річку Стрижень, поряд Мар’їн гай (фото Олени Куннової)
2 фотографія – Ялівщина (фото Олени Куннової)
3 фотографія – річка Стрижень (фото Олени Куннової)
4 фотографія – Красний міст до «тролейбусної» реконструкції. Світлина датована 1950-м роком. Джерело: Чeline
Грищенко В.Г. Крізь дим та кіптяву: Роман. – Чернігів.- 2015.- 304С.