Віталій Леус

Лип 5, 2021

2 липня відзначаємо 75 років від дня народження українського прозаїка, журналіста, публіциста та краєзнавця – Віталія Леуса. Він є лауреатом міжнародних, всеукраїнських та обласних премій і конкурсів: імені М.Коцюбинського, імені Г.Сковороди, імені М.Гоголя, імені Ярослава Мудрого, імені Л.Глібова, журналістського фестивалю «Золотий передзвін Придесення».

Народився наш земляк 2 липня 1942 року в селі Крутоярівка Прилуцького району Чернігівської області. Ще з дитинства Віталій цікавився журналістикою та письменством, тож його роботи друкувалися в газетах та журналах Києва, Чернігова, Прилук. Завдяки цьому він почав працювати дитячим кореспондентом у газеті «Зірка»

Навчався на факультеті журналістики Київського державного університету ім.Т.Г.Шевченка, після чого почав довгу та тернисту дорогу праці: робив позаштатним та штатним кореспондентом міськрайонної газети «Правда Прилуччини», літературним працівником, завідувачем відділу листів, відповідальний секретар у «Ленінське слово».

 1969 року він переїхав до Чернігова, де працював у різних періодичних виданнях: «Комсомольський гарт», «Деснянська правда», «Чернігівський вісник», «Чернігівські відомості» та «Ліхтарик».

Попри активну діяльність у газетах та журналах, Віталію Леусу належить понад 50 книг різноманітних жанрів: романи, повісті, оповідання, історико-краєзнавчі нариси. Варто зазначити, що він був упорядником книг про наше місто: «Чернигов — город космический» (2007), «Зозуля закує до Благовіщення — влітку випаде сніг» (2008), «Зелені легені» Чернігова» (2016).

Віталій Леус дуже цінував творчу спадщину минулих літ української літератури, тож усім серцем припав до неї. На питання від редакції газети «Біла хата»: «Що ви читаєте?» – митець відповів так: «У столичному журналі «Всесвіт» прочитав сонети італійського поета ХІХ століття Джованні Беллі у перекладі нашого земляка, чернігівця Геннадія Федорова. Крім художньої прози у «Літературній Україні», із сучасних українських авторів не читаю нічого. Вони для мене чужі і незрозумілі. Перед тим, як сісти з письмовий стіл, для натхнення уже вкотре читаю і перечитую Юрія Мушкетика, братів Тютюнників, Олеся Гончара, Євгена Носова,Володимира Тендрякова, Стефана Цвейга».

Валентина Мастєрова зазначала: «… особливість творчості цього письменника – правдивість. Правдивість життя і самої мови, такої характерної і такої дивовижно багатої на народність».

У читальному залі Чернігівської центральної бібліотеки імені М.М.Коцюбинського ви можете ознайомитися з творчістю Віталія Леуса.  

Підготувала Примоченко Анастасія, бібліограф Чернігівської ЦБ імені М.М.Коцюбинського

Джерела:

Дзюба С. Срібний вітер далеких мандрів Віталія Леуса / Сергій Дзюба // Деснянська правда. – 2017. – № 26 (29 червня). – С. 5.

Зоряна дорога Віталія Леуса // Деснянська правда. – 2017. – № 52 (28 грудня). – С. 4.

Представляємо творчість Віталія Леуса // Біла хата. – 2009. – № 16 (16 квітня). – С. 7.

Ткач М. Працював по сім днів на тиждень [Віталій Леус] / Михась Ткач // Літературний Чернігів. – 2018. – № 4 (84). – С. 145-148.