Сьогодні, 8 червня, святкуємо Всесвітній день океанів, який був запропонований у Ріо-де-Жанейро 1992 року на Саміті Землі. Проте офіційно почали  відзначати лише з 2009 року, коли ООН затвердила свято. 

Цей день створений з метою, аби захистити мешканців водних глибин, боротися за екологію та чистоту океанів. 

З 1973 року працює також Міжнародна Конвенція із запобігання забруднення моря з суден. Саме вона контролює те, аби з кораблів не викидали сміття та шкідливі хімікати у воду. Вона складається власне з Конвенції та Протоколів до неї, які постійно переглядаються та оновлюються. Наприклад, з 2013 року діють посилені вимоги для мореплавців. Усе сміття розділено на 9 категорій: пластик, харчові відходи, побутові відходи, рослинне масло, попіл, операційні та експлуатаційні відходи, вантажні залишки, туші тварин, рибальські снасті. Під час рейсу забороняється скидати у воду сміття, а приймати залишки із суден можуть тільки сертифіковані компанії.

Варто зазначити, що світовий океан займає 70% нашої планети, і вчені поділяють його на чотири великі океани, водні басейни: Атлантичний, Індійський, Тихий і Північний Льодовитий. Це  колиски незвіданих скарбів та ресурсів, адже людство майже нічого не знає, що сховано на дні. 

Кожного разу експедиції учених знаходять нових представників тваринного світу чи дивні звуки з глибин океану, які не можуть навіть пояснити. Наприклад, 1997 року виявили найвідоміший та найгучніший підводний звук «Bloop», що з англійської перекладається як рев, або ж завивання. Однак, учені досі не знають, кому він належить, а люди жартома кажуть, що то  Ктулху – вигаданий монстр письменника-фантаста Говарда Філліпса Лавкрафта.

Водні глибини надихали багатьох письменників, тож пропонуємо вам добірку книг, які пов’язані з тематикою моря та океану:

  1. Жуль Верн «20 000 льє під водою». Авантюрно-пригодницький роман, який уперше був опублікований на сторінках французького журналу  1869 року. Він одразу став перлиною наукової фантастики. Книга розповідає про подорож морськими надрами на дивовижному електричному підводному човні «Наутілус». Професор Ароннакс, а також його слуга Консель і гарпунер Нед Ленд, які відправилися на полювання за «невідомою твариною», потрапляють на борт єдиного в світі підводного човна і переживають протягом семи місяців дивовижні пригоди в усіх океанах земної кулі. Ім'я капітана «Наутілуса» – Немо (Ніхто), а його минуле овіяне хмарою таємниць.
  2. Герман Мелвілл «Мобі Дік, або Білий Кит». Один з найвеличніших американських романів XIX століття. У центрі цього унікального, написаного всупереч законам жанру твору – гонитва за Білим китом. Динамічний сюжет, епічні морські картини, описи яскравих людських характерів у гармонійному поєднанні з універсальними філософськими узагальненнями автора роблять цю книгу справжнім шедевром світової літератури.
  3. Крістіан Андерсен «Русалонька». Великий казкар Г.К.Андерсена написав цю легендарну історію на березі моря, у Данії. Це казка про Русалоньку, яка безстрашно поринає в океан любові, безкрайній і небезпечний, як саме життя. Її серце повне відваги, надії та нескінченної відданості. Свій чарівний голос і безтурботне життя справжньої морської принцеси вона готова обміняти на хвилини щастя поруч з коханим.
  4. Фредерік Маррієт «Корабель-привид». Це захоплююча історія про легендарного «Летючого Голландця» – містичний корабель, – що наводить жах на мореплавців. Герой роману Філіп Вандердеккен повинен зняти прокляття з батька, який у шторм на кораблі вимовив страшну клятву. Загадкові морські подорожі, шум океану і відважні матроси створюють сюжет у кращих традиціях пригодницької літератури.
  5. Олександр Бєляєв «Людина-амфібія». Це зворушлива історія любові чудової Гутіерре та незвичайного Іхтіандра, якому вітчим, професор Сальвадор, пересадив зябра акули, бо прагнув зробити надлюдину. Роман підкорив серця багатьох читачів, ставши прикладом вірності своїм почуттям, чесності та гідності.

Підготувала Примоченко Анастасія, бібліограф Чернігівської ЦБ імені М. М. Коцюбинського.

Джерела:

Джерела: Андерсен Г. К. Русалочка / Ганс Крістіан Андерсен. – К. : Веселка, 1990. – 27 с. : іл.

Беляев А. Р. Человек-амфибия : повести / Александр Беляев. – М. : Правда, 1985. – 576 с. : ил.

Верн Ж. 20 000 льє під водою : роман / Жуль Верн. – К. : Веселка; Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2006. – 299 с.

Марриет Ф. Браконьер. Корабль-призрак. Канадские поселенцы : романы / Фредерик Марриет. – Ставрополь : Кавказский край, 1993. – (Собр. соч. в 8 т. Т. 5).

Мелвілл Г. Мобі Дік, або Білий Кин : роман / Герман Мелвілл. – К. : Вид. дім «Всесвіт», 2003. – 584 с.

Клюєва Є. Актуальні питання міжнародно-правового захисту світового океану від забруднення / Євгенія Клюєва // Підприємство, господарство і право. – 2013. – № 5. – С. 150-153.

Колиска життя на Землі. Всесвітній день океанів // Шкільна бібліотека. – 2017. – № 5. – С. 29.