14 червня святкуємо 130 років від дня народження Євгена Коновальця – українського полковника, який створив Організацію українських націоналістів (ОУН) та Українську військову організацію (УВО).
У вчительській родині, де ріс Євген, була гарна дисципліна, мати багато часу приділяла вихованню дітей, тож не дивно, що юнак зміг стати політичним діячем та створити організації із чіткою структурою.
До вашої уваги ТОП цікавих фактів із життя видатного полковника Євгена Коновальця:
♦ Як і багато сімей, що жили на Галичині, у Євгена Коновальця була змішана українсько-польська родина.
♦ У Львові працював секретарем «Просвіти» й закликав людей приєднуватися до товариства та здавати кошти на його розвиток.
♦ 1914 року був мобілізований до австрійського війська, а через рік потрапив у російський полон, з якого згодом зміг утекти.
♦ Львів – це місто, де Євген Коновалець зустрів своє кохання – Ольгу Федак, яка була донькою Степана Федака – одного з найзаможніших людей Галичини, громадського діяча, адвоката та підприємця. Одружилися закохані у лютому 1922 року.
♦ «Євген Коновалець, як добрий і успішний менеджер, умів управляти і генерувати ідеї. Він був представником старої галицької австрійської правничої школи. Людина, яка дотримувалася чітких правил, зобов’язань, це була кришталево-чиста людина. Йому довіряли збір коштів, бо ніхто не сумнівався в його порядності і доброчесності», – говорить історик Микола Посівнич.
♦ 1917 року, у Києві, Євген Коновалець сформував курінь Січових стрільців, а 1918 року було створено загін Січових стрільців, який розташувався у місці Біла Церква.
♦ 1920 року полковник створив Українську військову організацію (УВО).
♦ У Відні 1929 року відбувся Перший Конгрес Українських націоналістів, де було засновано Організацію українських націоналістів (ОУН). Євген Коновалець очолив нове угрупування та став його провідником до самої смерті.
♦ 1938 року Павло Судоплатов, агент радянських спецслужб, убив Євгена Коновальця в Роттердамі. Поховали видатного українського політичного діяча у тому ж місці, однак його заповітною мрією було спочити в Києві.
♦ «Завданням радянської спецслужби було ліквідувати Коновальця, бо їм був потрібен розкол ОУН, а не людина, яка згладжувала ситуацію. Він вмів лавірувати між крайнім радикалізмом і поміркованим», – говорить історик Ігор Смольський.
♦ 9 червня 2021 року Національний банк України ввів в обіг пам’ятну монету номіналом у дві гривні, яка присвячена Євгену Коновальцю. Її тираж становить 35 000 одиниць.
Підготувала Примоченко Анастасія, бібліограф Чернігівської ЦБ імені М.М.Коцюбинського
Джерела:
Бутко С. ОУН проти голодомору 1932-1933 рр. в Україні / С. Бутко // Сіверянський літопис. – 2007. – № 4. – С. 56-68.
Гісем О. Тема: «Західноукраїнські землі в 1921-1938 рр.» / О. Гісем, О.Мартинюк // Історія в школах України. – 2011. – № 4. – С. 44-48.
Зінкевич О. Євген Коновалець і наша доба / О.Зінкевич // Літературна Україна. – 2011. – № 24 (16 червня). – С. 12.
Матяш М. Євген означає шляхетний / Марія Матяш // Пенсійний кур`єр. – 2021. – № 23 (11 червня). – С. 11.
Україна. Кабінет Міністрів Про утв. Організаційного комітету та затв. плану заходів з підготовки та відзначення 125-річчя від дня ародження Євгена Коновальця : розпорядження від 6 квітня 2016 р. № 276-р // Урядовий кур`єр. – 2016. – № 78 (23 квітня). – С. 12.
Українські державницькі традиції. Діячі Української революції : до сторіччя української революції 1917-1920 років // Чумацький шлях. – 2019. – № 1.- С. 6-9.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA