65 років тому, у квітні 1956 року, в центральній частині Чернігова без офіційних урочистостей відбулося відкриття пам’ятника Богдану Хмельницькому, який мав символізувати 300-річний ювілей «возз’єднання» України з Росією.
Бетонна фігура українського гетьмана заввишки 2,5 метри поставлена на більше ніж триметровий циліндричний постамент, що спирається на чотирикутний цоколь. Основа пам’ятника – земляний пагорб. Постамент прикрашає художнє ліплення, виконане майстром Степаном Соломахою.
Пам’ятник виготовили український скульптор і кінорежисер Іван Кавалерідзе та Галина Петрашевич. Архітектором був відомий чернігівський краєзнавець Андрій Карнабед.
За задумом архітектора, навколо пам’ятника мала бути скульптурна композиція, що зображала б побратимів Хмельницького Мартина Небабу та Степана Подобайла, а також узагальнені образи козака та кобзаря. Поруч передбачалося із мозаїки зробити майданчик. Але коштів на здійснення проєкту не знайшлося.
Представник Українського інституту національної пам’яті Сергій Бутко: «У комуністичної влади, якщо приймалися якісь ідеологічні рішення, грошей завжди вистачало. У них просто вже втрачався інтерес до цього, тому що подія пройшла, про неї прозвітувалися в Києві, Москві, галочку поставили. Тому на ідею встановити побратимів або хоча б паркові вази влада грошей просто не дала. Але, на наше щастя, пам’ятник Богдану Хмельницькому є».
Згадується ще одна історія, пов’язана зі спорудженням пам’ятника гетьману. Першому секретарю Чернігівського міськкому компартії Федору Короткову не сподобалося, що Хмельницький звернений обличчям до площі, оскільки невдовзі міськком мав розміститися в новому приміщенні з іншого боку скверу. Щоб гетьман не стояв спиною до партійного керівництва, Коротков, не взявши до уваги пояснення про архітектурну доцільність, розпорядився пам’ятник розвернути.
Багато десятиліть точилися дискусії щодо повернення до первісного архітектурного задуму. Лише навесні 2017 року під час реконструкції скверу фігуру Богдана Хмельницького поставили обличчям до П’ятницької церкви та центральної площі, спиною до Москви.
Джерела:
Величко В. Пам’ятник Богданові Хмельницькому в Чернігові: реставрація чи реконструкція? / Віктор Величко // Чернігівські відомості. – 2017. – 29 березня. – С. 14.
Галета Л. Обличчям до Європи, спиною до Москви / Лариса Галета // Деснянка. – 2017. – 25 травня. – С. 1.
Лозовая Ю. Богдану Хмельницкому – 60! : 10 фактов о черниговском памятнике украинскому гетману / Юлия Лозовая // Черниговские новости: семь дней. – 2016. – 21 апреля. – С. 10.
Олійник О. Чому гетьман од площі відвернувся? / Олександр Олійник // Сіверщина. – 2007. – 12 жовтня. – С. 3, 13.
Стежеринський А. «Богдан» відзначає свій ювілей / Аркадій Стежеринський // Чернігівські відомості. – 2006. – 19 квітня. – С. 18.
Підготувала головний бібліограф Чернігівської міської бібліотеки ім. М. Коцюбинського Олена Куннова
#monumentsofChernihiv #Chernihiv #БогданХмельницкий #памятникиЧернигова #АндрійКарнабед #архітектураЧернігова #Чернігів #Богдан_Хмельницький